Poskupljenje od dvije kune u godinu dana bit će ozbiljan udar na pušače
Cigarete će do početka 2018. poskupjeti za dvije kune, procjenjuju u duhanskoj industriji. Bit će to posljedica najavljenog povećanja trošarina na duhanske proizvode, u sklopu predstavljanja porezne reforme.
Prema planu ministra financija Zdravka Marića, trošarine – a s njima i cijene cigareta – rast će u dva navrata, donosi Jutarnji list u izdanju u ponedjeljak.
Dizanje trošarina, koje je Hrvatska do početka 2018. dužna provesti zbog obaveza prema EU, i poskupljenje će biti tema sastanka na kojem će se predstavnici industrije u HUP-u naći s ministrom, kako bi ga upozorili da bi poskupljenje moglo imati znatne posljedice ne samo na duhansku industriju, već i na trgovinu i na proračun, u koji se slijeva više od 78 posto od prosječne maloprodajne cijene kutije cigareta.
U tezama zakona o trošarinama, koje je Ministarstvo financija uputilo u petak u javnu raspravu, objašnjava se da bi prema harmoniziranom europskom trošarinskom sustavu oporezivanja cigareta ukupna trošarina do početka 2018. trebala iznositi najmanje 60 posto maloprodajne cijene i ne smije biti niža od 90 eura za 1000 cigareta, dok sada u Hrvatskoj iznosi 84,82 eura.
Takvo dizanje trošarina, koje podrazumijeva minimalne trošarine od oko 14 kuna po kutiji cigareta, kažu sugovornici Jutarnjeg, podrazumijeva podizanje cijene najjeftinijih cigareta za dvije kune.
No, iako se iz kutija skupljih cigareta već danas izdvaja više od 14 kuna na ime trošarina, poskupjet će i te cigarete kako bi se nadomjestio očekivani gubitak kupaca najjeftinijih cigareta.
Naime, poskupljenje od dvije kune u samo godinu dana, objašnjavaju, bit će ozbiljan udar na pušače, a iskustvo pokazuje da vrlo mali dio njih zbog skupoće prestaje pušiti: većina se odlučuje za prelazak na rezani duhan, najčešće s crnog tržišta. Takve odluke najčešće donose kupci najjefitinijih cigareta, kojima je ovakvo poskupljenje teže podnijeti nego onima koji kupuju najskuplje.
Crno tržište u svijetu je peti najveći proizvođač cigareta, a procjenjuje se da se u Hrvatskoj između 23 i 25 posto tržišta pokriva ilegalnim duhanom. Proračun zbog toga gubi oko 1,5 milijardi kuna, a gubitke trpi i duhanska industrija.
Do sada, kažu upućeni, država je smanjenje prihoda zbog pada broja kupaca amortizirala povećanjem trošarina, no ovaj put u duhanskoj industriji procjenjuj da bi, unatoč povećanju trošarina, proračun mogao pretrpjeti manjak prihoda.
Vijesti.hr