LJETNE AVANTURE

Video | Iza hrvatskih spašavatelja je ludo ljeto: Asistirali na porodu, izvlačili ljude iz ponora, jurili za onima na luftićima…

“Usred nevremena jedan se mađarski bračni par odlučio na ludu avanturu. U Novom Vinodolskom krenuli do obližnjeg otočića na luft madracu. Naravno da ih je na kraju spašavala Lučka kapetanija. Svega je bilo ovog ljeta – poroda u kanjonu, pasa u ponorima, nasukanih SUP- ova i naravno, bosih nogu na planinskim vrhovima. I da, ako ste mislili da su najveći problem Česi u šlapama, prevarili ste se. HGSS najviše posla ima s Hrvatima”, komentar je voditeljice RTL Direkta.

U moru u kojem se teže probija i gliser dvoje Mađara na luft madracu. Bračni par od 71 i 60 godina krenuli su iz Novog Vinodolskog do otočića San Marino, prije nego ih je uhvatilo jučerašnje nevrijeme.

“Nisu navikli na to vrijeme. To je naglo došlo, a bilo je najavljeno. Ja sam onda skočio u more jer sam vidio da oni nisu u mogućnosti da doplivaju do nas. I onda je kolega preuzeo upravljanje brodom i on se približavao meni, tako da ja ne moram puno plivati, jer su oni jako uplašeni bili i mene topili.”, kaže spasilac Luka Obradović za RTL Danas.hr.

Drugačije bi ova luftić priča završila da nije bilo četvorice Novljana koji su spasili nesretne Mađare. Jer nije isto 200 metara udaljenosti kopna i obale tijekom bonace i juga.

“Oni su procijenili da se oni ustvari ne mogu vratiti na taj način natrag. Oni su mahali, vidjeli su ljudi nekakve znakove s otočića, alarmirali su službe i mi smo se pokrenuli”, kaže Želimir Zoričić, kapetan ispostave Lučke kapetanije Novi Vinodolski.

I dobro, dugo nismo čuli za turiste zapele na luftiću, ali ovo ljeto nije bilo dosadno. Iz Đulinog ponora kraj Ogulina spašeni su čovjek i pas.

U velikoj akciji početkom mjeseca 50 pripadnika HGSS-a spasilo je Poljaka koji je usred oluje zapeo na Biokovu. Ne znamo je li nosio japanke, ali nije imao adekvatnu opremu.
“Trebalo nam je još tri i pol sata da se sva ta oprema gore donese, da bi samo pristupili. Jer se radi o izrazito, možda i najopasnijem dijelu planine Biokovo.” ispričao je Ante Kukavica, pročelnik HGSS-a Makarska 6.8.2023.

Četvorica Nijemaca u srpnju su se nasukali na Pag, nakon što su tijekom velike bure doživjeli nesreću s gliserom. Pili su vlastiti urin da bi preživjeli.

Što je paška bura doznali su i avanturisti koji su na SUP-u istraživali otok. HGSS je još jednom morao upozoriti ljude da gledaju prognozu. Ovo ljeto su asistirali na porodu na Paklenici, a ukupno su u kolovozu imali 8 akcija spašavanja i 2 intervencije. Sve su bili stranci.

“Ti s luftićima su bili opali jedno vrijeme. Bili su hit kada su bili popularni onu napuhanci pelikani, kokoši razno razne po moru, pa ih je tada bura često, ma njih je i maestral nosio na tim velikim glupostima, napuhanim. Bilo je tu svega, od životinja, koza, pasa, koji su upali u jame, škrape ili su se našli u nekakvim liticama”, kaže Josip Granić,izvršni pročelnik HGSS-a.

No suprotno uvriježenoj predrasudi da HGSS spašava Čehe u japankama, većina intervencija odnosni se na domaće stanovništvo. Imaju otprilike 800 akcija godišnje, to se odnosi na klasične potrage, iz zraka, u vodi. Ali dosta rade i na sanacijama štete od vremenskih neprilika.

” Znači, 85, pa čak i malo više posto, 87 recimo, su naše akcije kada pružamo pomoć domaćem pučanstvu. Svega tih 13 posto otpada na strance. Međutim ti stranci se nađu u tim pogibeljnijim i težim situacijama jer jednostavno ne poznaju teren i preuzimaju neke rizike koje domaći čovjek neće napraviti.”, objašnjava Granić.

I zato što nećete vidjeti domaćeg planinara na Biokovu na +40, zato su, brojkama usprkos, strani turisti ozloglašeni, piše RTL Danas.hr.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari