Britansko Ministarstvo obrane nedavno je predstavilo novi laserski sustav nazvan Dragon Fire
Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća maštu ljudi diljem svijeta po prvi put su zaokupili znanstvenofantastični filmovi koji su ubrzo postali jedan od najpopularnijih filmskih žanrova. Bitke u svemiru, u dalekoj budućnosti, u ovim su filmovima gotovo uvijek bile popraćene uporabom laserskog oružja i njegovih zraka. Danas, u 21. stoljeću, čini se da je takav scenarij moguć i u stvarnosti.
Naime, britansko Ministarstvo obrane nedavno je predstavilo novi laserski sustav nazvan Dragon Fire. Dragon Fire pripada tipu oružja Laser Directed Energy Weapon (LDEW), a njegova glavna svrha je obaranje dolazećih dronova i krstarećih projektila.
Snaga i domet strogo čuvana tajna
Točna snaga i domet Dragon Firea strogo je čuvana tajna, no poznato je da može gađati zrakoplove zrakom čije je trajanje od desetinke sekunde do deset sekundi, ovisno o vrsti neprijateljskog zrakoplova i njegovog naoružanja. Britansko ministarstvo je također navelo da je cijeli sustav izuzetno energetski učinkovit, što je važno za njegovu upotrebu na brodovima ili udaljenim lokacijama. Sustav je razvijen u okviru razvojnog laboratorija britanskog Ministarstva obrane, s partnerima kao što su MBDA, Leonardo i Qinetiq.
Inače, ovo nije jedini takav sustav u svijetu. Pentagon već deset godina koristi sličan sustav pod nazivom AN/SEQ-3 koji je za američku mornaricu razvila kompanija Kratos Defense. Ova kompanija trenutno razvija sličan sustav pod nazivom XN-1, namijenjen ugradnji u različite sustave protuzračne obrane. I Kina ima sličan sustav, nazvan Silent Hunter, namijenjen za obaranje dronova, snage do 30 kilovata. Takav trenutno koristi i Saudijska Arabija za obranu od dronova koje Huti koriste s teritorija Jemena.
Najnapredniji su Rusi
Najnapredniji laserski sustav protuzračne obrane na svijetu svakako je ruski Peresvet. Riječ je o mobilnom sustavu velike snage koji, prema tvrdnjama Kremlja, može “ometati, onesposobiti ili uništiti sve vrste zrakoplova”. Ruski čelnik Vladimir Putin još je 2019. tvrdio da Peresvet može oboriti i satelite u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO), a sredinom prošle godine također je izjavio da je nedugo nakon početka sukoba u Ukrajini korištena napredna verzija ovog sustava pod imenom Zadira.
Za ovu novu verziju Kremlj tvrdi da može potpuno uništiti svaki zrakoplov u radijusu od tri kilometra, te djelomično ili potpuno onesposobiti zrakoplove u radijusu od čak 500 kilometara, piše Net.hr.