Otprije par dana, osobne dokumente u Zagrebu moguće je izvaditi na još tri lokacije – u policijskoj postaji u Novom Zagrebu, te u Dubravi i Črnomercu
Vozačka dozvola, osobna iskaznica, putovnica – sve ove dokumente Zagrepčani odnedavno mogu izvaditi bliže svom domu, na tri nove lokacije – u policijskoj postaji u Novom Zagrebu, te u Dubravi i Črnomercu.
“Na taj način kao servis naših građana omogućit ćemo da oni na efikasniji i jednostavniji način ostvaruju svoja prava i obveze”, tvrdi Davorka Čavić iz PU zagrebačke.
Kako se radi, prvog je dana u Črnomercu provjerio i ministar Vlaho Orepić. Uz ishođenje dokumenata, na novim se šalterima mogu prijaviti prebivalište i boravište. Ono što mnogi, pa i sam ministar – miješaju.
Na isti način MUP problem namjerava riješiti i u drugim gradovima, a na raspolaganju će građanima prema potrebi biti i mobilni šalteri. Dio je to najavljivane funkcionalne reorganizacije MUP-a. “Mi ćemo ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno cijelu policiju primaknuti građanima i funkciji građana, ovo je samo početak u tom smjeru”, tvrdi Orepić.
No sve ovo, smatraju u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske, ide presporo, a pogotovo su u neravnoprvnom položaju službenici i namještenici na MUP-ovim šalterskim lokacijama u Rijeci gdje nema dovoljno zaposlenih.
Postavlja se pitanje standarda upravnog servisa koji MUP osigurava u Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima, odnosno potrebe policentričnog razvoja uprave koja će građanima pružati podjednaku kvalitetu usluga, smatraju u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske.
Njihovo reagiranje prenosimo u cijelosti:
„Ministarstvo unutarnjih poslova je otvaranjem novih šalterskih mjesta za izdavanje dokumenata i rješavanje statusnih pitanja građana u gradu Zagrebu, na lokacijama u Črnomercu, Dubravi i Novom Zagrebu, stanovnicima hrvatske metropole fizički približilo upravni servis i osigurao dodatne kadrove za obavljanje poslova koji građanima oduzimaju dragocjeno vrijeme, a koji su dosad bili upućeni na lokacije u Petrinjskoj i Heinzelovoj ulici.
I dok je ovakvo jačanje upravnih kapaciteta MUP-a u gradu Zagrebu za svaku pohvalu, u drugim upravnim središtima nisu takve sreće.
Tako se npr. u gradu Rijeci, drugom po veličini gradu u Hrvatskoj, zaposleni u Službi za upravne poslove Policijske uprave primorsko-goranske već godinama žale na problem nedovoljnog broja zaposlenih i uvjete rada na jedinoj građanima dostupnoj lokaciji u Ulici žrtava fašizma 3, koji redovito kulminira u ljetnim mjesecima zbog neadekvatnog klimatizacijskog sustava, uslijed čega frustrirani građani svoje nezadovoljstvo često iskaljuju na zaposlenima. Naime, iako je sistematizacijom predviđeno 13 službenika, zaposleno ih je 10, od kojih je jedna službenica na porodiljnom dopustu, a druga na bolovanju.
Zaposleni rade u dvije smjene, njih četvero ujutro i tri poslijepodne, dok je jedna osoba angažirana na mobilnom šalteru i obilasku građana koji sami ne mogu pristupiti šalterskom mjestu.
Osim nedovoljnog broja zaposlenih, muči ih i povećanje opsega posla do kojeg je došlo zbog izdavanja osobnih iskaznica osobama koje imaju manje od 16 godina, povećanom broju izdanih putovnica osobama koje odlaze na rad u inozemstvo i izdavanja nove osobne iskaznice kod promjene adrese.
Sindikat je zbog toga u nekoliko navrata reagirao, a odgovorni u MUP-u potvrđivali stanje i opravdavali ga nezavidnom financijskom situacijom, ali ono se nije promijenilo te se stoga postavlja pitanje standarda upravnog servisa koji MUP osigurava u Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima, odnosno potrebe policentričnog razvoja uprave koja će građanima pružati podjednaku kvalitetu usluga.