Nakon jutrošnjih uhićenja u Zurichu, švicarske vlasti objavile su u srijedu kako su otvorile istragu protiv pojedinaca koji su bili članovi Izvršnog odbora Međunarodnog nogometnog saveza (FIFA) 2010. godine zbog sumnje u pronevjeru i pranje novca tijekom izbora zemalja domaćina svjetskih prvenstava 2018. i 2022. godine.
Ured švicarskog glavnog tužitelja objavio je kako ispituje 10 osoba koje su bile članovi IO FIFA-e 2010. godine kada je SP 2018. dodijeljeno Rusiji, a SP 2022. Kataru. Također, iz središta FIFA-e zaplijenjeni su dokumenti pohranjeni u njihovim IT sustavima.
Američko tužiteljstvo objavilo je u srijedu kako je podiglo optužnicu protiv devetorice visokih dužnosnika Međunarodnog nogometnog saveza (FIFA) među kojima su i dvojica aktualnih dopredsjednika, te petorice izvršnih direktora tvrtki koje se bave sportskim marketingom zbog korupcije.
Ruski ministar sporta Vitalij Mutko zanijekao je kako su uhićenja FIFA-inih dužnosnika koja su se dogodila u srijedu rano ujutro povezana s ruskom uspješnom kandidaturom za domaćinstvo SP-a 2018., dok su iz FIFA-e odbili komentirati navode Ureda švicarskog glavnog tužitelja.
Švicarska policija je na zahtjev američkih vlasti u srijedu ujutro uhitila šestoricu visokih dužnosnika FIFA-e u hotelu u Zurichu zbog sumnji u umiješanost u korupciju i to uoči godišnjeg kongresa FIFA-e tijekom kojega će se u petak održati izbori za predsjednika.
“Odvjetnički ured za istočni New York provodi istragu protiv uhićenih osoba zbog primanja mita od ranih 1990-ih do danas. Oni su primali novac od tvrtki koje se bave promocijom sporta putem medija, te su bili umiješani u uhodane puteve kojima su potkupljivani niži dužnosnici u FIFA-i, a ukupni isplaćeni iznosi premašuju 100 milijuna dolara”, objavili su iz Švicarskog saveznog pravnog ureda.
Prema navodima New York Timesa, u čitavu operaciju reketarenja i pranja novca preko FIFA-e bilo je uključeno više od 10 osoba, ali u srijedu ujutro se nisu sve one nalazile u Zurichu.
Istraga američkih vlasti bila je usredotočena prema delegatima FIFA-e koji dolaze iz regije CONCACAF, odnosno iz Sjeverne i Srednje Amerike. Zbog sumnji u korupciju, bivši predsjednik CONCACAF-a Jack Warner bio je prisiljen podnijeti ostavku 2011. godine.