Godišnje odmore često pokvare različite viroze i upale, a jedna od njih je i upala uha. Povećan je broj prijama na hitnu, upravo zbog ovog problema. Više u video prilogu!
Ljetovanje, more, plivanje, ronjenje, a nakon toga problemi. Bol i neugoda u ušima. Začepljenje uha jedno je od najčešćih stanja koji građane muče za vrijeme i nakon godišnjih odmora.
“Pa teško je reći točno broj građana jer oni često odlaze i svojim liječnicima obiteljske medicine i otorinolaringolozima i u hitne službe, ali apsolutno vidimo povećanje obično unutar hitnih službi gdje se građani javljaju zbog bolova u ušima, obično nakon kupanja bilo u bazenu, moru, jezerima, to je ljetni problem”, kaže Ana Đanić Hadžibegović, specijalistica otorinolaringologije, KBC Zagreb za RTL Danas.
Mnogi začepljenje ušiju poistovjećuju s vodom u uhu, ni ne znajući da se zapravo radi o upali. “Ako osjećaj začepljenosti ostane nakon nekoliko dana, a onda se počne javljati bol u uhu, onda se ne radi samo o vodi u uhu nego o upali uha, obično vanjskog uha, to je koža zvukovoda, obično natečena ili je pak natekla ušna smola što službeno nazivamo cerumen i začepilo je uho”, dodaje specijalistica.
U tom je slučaju potreban odlazak liječniku kako bi se uho očistilo, tretiralo kapljicama ili lokalnim antibiotikom. Ipak, mnogi se s tim problemom često pokušaju izboriti sami.
Unatoč upozorenjima liječnika da uši ne vole da ih se previše dira, čak ni štapićima za uši, najčešće se u ušima pacijenata pronalaze ostatci vate, ali i ostale neobične stvari. “To mogu biti od različitih igračaka u dječjoj dobi, kuglice sitne, kod nešto starije djece i kapice od kemijskih olovaka, tehničkih olovaka, dijelovi gumice isto vrlo zanimljivo da budu”, kaže Đanić Hadžibegović . Kod odraslih osoba su to vrlo često komadići nekih papira, papirnatih maramica ili nešto što vole gurnuti u uho, kako bi zaštitili uho od propuha.
“Ušla mi je mušica u oko i uho nekada”, kazao je Ante Antić iz Zagreba. Upravo su biciklisti oni koji se na hitni prijem javljaju s problemima mušica u uhu, a one veće bube su ipak rijetkost.
“Poznata je buba uholaža, ali to je stvarno rijetkost, čula sam za samo jedan slučaj da je takva buba ušla u uho. Ništa nam neće ući u uho dok spavamo…..”, dodala je liječnica. Onima koji svake godine imaju problem s ušima, preporučuje se odlazak liječniku i prije ljetovanja, kako bi se upale prevenirale, piše Danas.hr.