Rijeka će uskoro dobiti umjetnički spomenik posvećen dunavskoj pastrvi, autohtonoj vrsti koja obitava u Rječini, jedinstvenoj rijeci jadranskog sliva. U utorak, 5. studenoga 2024., na Školjiću kod željezničkog mosta postavit će se mozaik posvećen ovoj iznimnoj ribi, a projekt je organiziran u suradnji umjetničke platforme „Ljubav za Ričinu“ i Urbanog separea.
Autor mozaika je Matko Kezele, poznati riječki umjetnik i restaurator, čija su djela često nadahnuta prirodom i okolišem. Kezele je mozaik zamislio kao spoj ljepote dunavske pastrve (Salmo labrax) i simbolike rijeke, čiji je ekosustav ugrožen zbog fragmentacije i preusmjeravanja korita tijekom proteklih desetljeća. Mozaik prikazuje prelijevajuće obrise pastrvinog tijela, evocirajući sjećanje na prirodne tokove Rječine koja je, premda važna za grad, u njegovoj suvremenoj svakodnevici gotovo zaboravljena.
Rječina, ili Fiumara kako je nazivaju Talijani, jedna je od rijetkih rijeka Jadranskog sliva u kojoj živi dunavska pastrva. Ova riba, osim što trpi i slane vode, sposobna je migrirati od slatkovodnih izvora prema ušću, vraćajući se na uzvodna područja radi mriješćenja. Takav način života zahtijeva vitalan ekosustav s bistrom i brzom vodom, dubokim virovima te šumovitim riječnim obalama. Pastrva za uspješan opstanak treba slobodan tok rijeke bez fizičkih prepreka, u kojem može graditi gnijezda, tzv. trla, nužna za nastavak vrste.
Kezeleov mozaik nastao je u sklopu projekta „Korito-trlo“, koji ima za cilj podizanje svijesti o potrebi očuvanja prirodnog toka Rječine. Projekt se simbolično fokusira na revitalizaciju riječnog korita koje, kao i riba koju prikazuje, treba slobodan put za život. Inspiracija za izgled mozaika potekla je iz fotografija Marinka Babića, jednog od prvih koji je dokumentirao prisutnost dunavske pastrve u Rječini i zalagao se za njezinu zaštitu.
Umjetnička platforma „Ljubav za Ričinu“ naglašava da se mozaikom ponovno povezuje priroda s gradom, „sjaj po sjaj, pjegicu po pjegicu“, podsjećajući na prisutnost rijeke i njezinog prirodnog bogatstva u urbanom pejzažu. Projekt „Korito-trlo“ podržan je stipendijom Free Rivers Funda i ima ambiciju, ne samo estetski, već i ekološki djelovati na svijest građana Rijeke, promičući ideju o zaštiti Rječine i njezinog ekosustava.