Više od pola milijuna građana posljednje dvije godine nije bilo kod svog liječnika
Od ponedjeljka pacijenti stariji od 40 godina, koji dvije godine nisu bili u ordinacijama, kod liječnika obiteljske medicine mogu besplatno na preventivni pregled.
“Ja imam 1800 pacijenata u svojoj skrbi. I zapravo mislim da je relativno mali broj pacijenata koji već duže vrijeme nije bio u ordinaciji, ali jednostavno ćemo morati ići po popisu, otvarati, vidjeti koji su to ljudi koji duže vrijeme nisu bili na pregledu”, rekla je Davorka Došen Mrak, liječnica obiteljske medicine za RTL Danas.hr.
Iz Zavoda za javno zdravstvo tvrde riječ je o čak 500 tisuća građana. Na pregledima prvo će se odrađivati fizikalne pretrage.
“Zatim su to laboratorijske pretrage. Vadit će se masnoće u krvi, radit će se EKG pa tumorski antigen prostate”, pojašnjava Tomislav Benjak, voditelj Radne skupine preventivnih zdravstvenih pregleda HZJZ-a. Pacijenti mogu biti Upućeni i na daljnje pretrage.
“Ili ako se radi stvarno o hitnom slučaju onda ide prioritetno ili putem onkološke uputnice, putem hitnog prijema u daljnju obradu unutar zdravstvenog sustava”, Martina Bogut Barić, glavna savjetnica ministarstva zdravstva.
Koliko će trajati pregled?
Pregled traje sat do dva. Hoće li liječnici tijekom radnog vremena to i stići? Kažu pretrpani su papirologijom.
“Sigurno da ćemo se ovim pitanjima morati pozabaviti van radnog vremena”. Vi pristajete na to? “A imamo li izbora?”, pita se Davorka Došen Mrak, liječnica obiteljske medicine.
“A gdje? Pa mi dijelimo prostor s drugom smjenom, tu se otvara problem prostora. Otvara se problem prekovremenih, moramo imati dozvolu ravnatelja i naravno to se plaća”, pita se i Nataša Ban Toskić iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine.
Ako liječnici ne pošalju poziv, to će učiniti zavod za javno zdravstvo ili će se organizirati punktovi u Domovima zdravlja.
Pacijenti su zadovoljni
Pacijenti ideju pregleda pozdravljaju. “Ja jesam iznad 40 i nisam bio 2 godine kod doktora tako da sad sam bio prije 2 tjedna. Bi li se onda odazvali? Bi”, rekao je Josip Fajdetić iz Zagreba.
“Minimum dvije godine sistematski pregled to je nešto što bi svatko trebao – preuzeti odgovornost za svoje zdravlje”, smatra Mirjana iz Slavonskog Broda.
No, pilot-projekt nije imao bajan odaziv. Poslano je tri tisuće poziva, a odazvalo se tek 330 ljudi. “Lijenost. Tek idu kod doktora kad zagusti”, smatra Zorak Turkalj iz Zagreba.
Da Hrvati pretjerano ne mare za zdravlje, vidi se iz rezultata prošlogodišnjih pregleda. 70 posto njih u riziku je razvoja kroničnih bolesti. Ministarstvo zato mora dodatno raditi na motivaciji za odlazak na preventivne preglede, piše Danas.hr.