U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama jučer je u Zagrebu organizirana panel rasprava Europski lokalni dijalog o ravnopravnosti spolova i eliminaciji nasilja nad ženama u sklopu koje su održana dva panela Sigurno mjesto za žene – osiguravanje sigurnosti za žene diljem Europe i Nedopušteno ponašanje: seksualno uznemiravanje na radnome mjestu.
U panelu Sigurno mjesto za žene – osiguravanje sigurnosti za žene diljem Europe sudjelovala je i zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan koja je naglasila kako su samo u ovoj godini čak 16 žena ubili njihovi bliski partneri te da prema nekim procjenama svakih 15 minuta jedna žena doživi neki od oblika nasilja.ž
Tema panela Sigurno mjesto za žene – osiguravanje sigurnosti za žene diljem Europe temelji se na inicijativi koja je u ožujku prošle godine pokrenuta u Europskom odboru regija, a kojom se gradove i regije poziva da postanu Sigurna mjesta za žene.
U manje od dvije godine ovoj se inicijativi pridružilo više od 50 gradova, općina i regija, među prvima i Rijeka gdje je već u svibnju 2023. godine, Gradsko vijeće donijelo rezoluciju o proglašenju Rijeke sigurnim mjestom za žene.
Cilj ove rezolucije je poticanje aktivnog i promptnog rada na uvođenju javnih politika kojima se jamči sigurnost žena uz osudu svakog rodno uvjetovanog nasilja, osiguranju pristupa specijaliziranim, sigurnim i sveobuhvatnim uslugama potpore za žrtve rodno uvjetovanog nasilja.
Na tragu ovih činjenica, kao i doslovne, fizičke sigurnosti žena, Grad Rijeka sufinancira provedbu programa i projekata udruga i jedne ustanove koji se direktno bave problemima zlostavljanih žena i djece, te rada sa počiniteljima nasilja i na taj način aktivno sudjeluje u tretiranju i prevenciji nasilja u obitelji kao ozbiljnog problema današnjeg društva. Grad Rijeka, tako, uz ostalo financira ili sufinancira Centar za pružanje usluga u zajednici Tić Rijeka, Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja “Sv. Ana”, Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji kao zaštitna mjera, Sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja i druge programe.
Također, Rijeka provodi i niz programa kojima nastoji educirati i senzibilizirati javnost, i to unatoč izostanku nacionalne potpore. Uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovne škole, otvoreno se govori o svim životnim segmentima, stvaranju i važnosti tolerantnog, slobodnog i pravednog društva, ali i pravima i obvezama svakoga pojedinca.
Grad Rijeka je uveo i Zdravstveni odgoj i obrazovanje u riječke osnovne škole, ove godine kao pilot projekt u nekoliko škola, a od iduće će biti ponuđen i ostalim osnovnim školama kojima je Grad Rijeka osnivač.
Naime, u Hrvatskoj i dalje ne postoji sistematski pristup obrazovanju koje bi djevojčicama i dječacima pružilo znanje o tome što nasilje jest, i kako ga spriječiti stoga Grad Rijeka nastoji, u okviru svojih ovlasti i mogućnosti u školama kojima osnivač djeci ponuditi širu paletu znanja, uz ostalo i ona o nužnosti međusobnog uvažavanja, poštovanja i jednakosti među spolovima.
Uz zamjenicu Krpan, u panelu su sudjelovali i Joško Klisović, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba i član Europskog odbora regija, Nuška Gajšek, gradonačelnica slovenskog Ptuja i članica Europskog odbora regija te Tom Jungen, gradonačelnik Roesera (Luksemburg) i član Europskog odbora regija.
U panelu Nedopušteno ponašanje: seksualno uznemiravanje na radnome mjestu sudjelovali su Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Sonja Schirmbeck, direktorica Zaklade Friedrich Ebert Stiftung za Hrvatsku i Sloveniju, Zita Gurmai, predsjednica organizacije žena Stranke europskih socijalista.