OVE SRIJEDE

U sklopu Sveučilišta za 3. dob će se održati kratko predavanje “Kako se kalila riječka medicinska tradicija”

U srijedu, 27. 11. 2024. u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci u učionici 107, 1. kat (nova učionica) održat će se kratko predavanje prof. dr. sc. Amira Muzura Kako se kalila riječka medicinska tradicija: panorama najznačajnijih figura i postignuća u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob. Sudjelovanje je besplatno i nisu potrebne prijave.

Korijeni riječke medicine, sudeći po sačuvanim materijalnim tragovima i zapisima, sežu do kraja srednjega vijeka, otkad potječe spomen prve gradske bolnice i prvih školovanih liječnika. Osim pregleda povijesti institucija povezanih s liječenjem, biti će riječ o nekoliko značajnih protagonista riječkog zdravstva, uključujući G. B. Cambierija, A. F. Giacicha, P. Salchera, A. Grossicha, F. Kresnika, L. Lenza, G. Dalmu, V. Finderlea, V. Rukavinu, V. Frančiškovića, Š. Vlahovića i druge, kao i braću Branchetta i neke istaknutije alumne Medicinskog fakulteta u Rijeci.

Amir Muzur (Rijeka, 1969.) diplomirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci (1993.), magistrirao srednjovjekovne studije na Srednjoeuropskom sveučilištu (CEU) u Budimpešti (1996.) i doktorirao kognitivne neuroznanosti na Međunarodnoj školi za napredne studije (ISAS/SISSA) u Trstu  (2000.). Godinu dana radio je kao poslijedoktorand u Laboratoriju za neurofiziologiju Zavoda za psihijatriju Medicinskog fakulteta Sveučilišta Harvard u Bostonu (Massachusetts Mental Health Center). Sada je zaposlen kao redoviti profesor u trajnom izboru i pročelnik Katedre za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci (peti mandat) te predaje kolegije „Uvod u medicinu i povijest medicine“, „Uvod u znanstveni rad“, „Znanost i društvo“ i dr. Pri Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci obnašao je dužnost prodekana za poslovne odnose, znanost i međunarodnu suradnju (2014.-2022.), a pri Medicinskom fakultetu u Rijeci prodekana za međunarodne odnose i kvalitetu (2014.-2015.). Bio je prvim glavnim urednikom časopisa Jahr – European Journal of Bioethics (2010.-2014.), a sada je članom uredništava Jahr – Revista Europea de Bioética (Buenos Aires), Journal International de Bioéthique et d’Éthique des Sciences (Pariz), Ethik in der Praxis – StudienKontroversenMaterialien (Münster), Journal of Applied Health Sciences (Zagreb) i Journal of Artificial Intelligence in Humanities (Seul). Objavio je dvadesetak knjiga (povijest Opatije, povijest medicine i bioetike, popularizacija neuroznanosti, eseji, putopisi, poezija) i oko 700 članaka (polovina u znanstvenoj literaturi) te je član uredništva više znanstvenih časopisa. 

Sveučilište za 3. dob projekt je Sveučilišta u Rijeci koji se provodi uz financijsku potporu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke te Primorsko-goranske županije, a namijenjen je osobama treće životne dobi iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari