EVO KAKO JE BILO

Održana 14. međunarodna konferencija PILC 2025

U petak je u Opatiji završena 14. međunarodna konferencija PILC 2025 (PAR International Leadership Conference) u organizaciji Veleučilišta PAR.

Ovogodišnje izdanje, održano u kongresnim prostorima hotela “Četiri opatijska cvijeta”, okupilo je brojne stručnjake iz obrazovanja, poslovnog svijeta i javne uprave kako bi zajednički promišljali o temi liderstva u novom digitalnom dobu.

Uvodna obraćanja: Snaga liderstva u svijetu stalnih promjena

Dekanica Veleučilišta PAR, dr. Gordana Nikolić, pozdravila je sve prisutne i zahvalila na dugogodišnjoj podršci, naglasivši kako su promjene jedina konstanta u današnjem svijetu. Transformacijske vodstvo, poručila je, postaje ključan alat za uspješno navigiranje kroz sve brže društvene i tehnološke promjene. Dekanica je poseban pozdrav uputila svojim kolegama dekanima te ih pozvala na stvaranje ideja koje mogu oblikovati bolje društvo.

U ime Primorsko-goranske županije, prisutne je pozdravila Alessandra Ban, istaknuvši kako digitalna revolucija mijenja gospodarstvo i organizacijsku kulturu, a uloga lidera postaje šira od pukog odlučivanja – lideri trebaju inspirirati i usmjeravati druge. PGŽ, istaknula je, ulaže u znanje i poduzetništvo, a Kvarner je proglašen gastro regijom Europe za 2026. godinu.

Gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin naglasio je kako PILC već 14 godina doprinosi znanstvenoj i poslovnoj dinamici Opatije, osobito u kontekstu razvoja cjelogodišnjeg i visokokvalitetnog turizma. Ulogu Veleučili šta PAR prepoznao je i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, poručivši kako se Rijeka ponosi suradnjom s visokim obrazovanjem i da razvoj umjetne inteligencije mora biti sastavni dio svih poslovnih sektora.

Marina Rožić, glavna tajnica Hrvatske gospodarske komore, naglasila je važnost agilnosti i stalnog praćenja trendova kako bi se oblikovali lideri budućnosti. Nenad Seifert iz Radničkog sveučilišta Rijeka zaključio je da je sinergija obrazovanja i gospodarstva neizostavan preduvjet uspješnog društva.

Panel „Lideri budućnosti – više od tehnologije“

U prvom panelu pod nazivom “Transformational Leadership in the Digital Era”, sudjelovali su renomirani panelisti: Danica Purg, Uda Hamar Paladin, Sonja Stahor Gašpar, Violeta Bule, lgor Pureta i Kristian Gregorić, a panel je moderirao Nenad Antolović.

Panelisti su se složili kako liderstvo u digitalnom dobu nije puka tehnička vještina, već proces cjeloživotnog razvoja, prilagodbe i empatije. Violeta Bule naglasila je da tehnologija može olakšati operativne zadatke, ali ne može zamijeniti ljudske osobine poput iskrenog slušanja i suosjećanja. Danica Purg istaknula je kako je liderstvo menadžment s vizijom, dok je Sonja Stahor Gašpar pozvala lidere da “održavaju kondiciju” kao sportaši – stalnim učenjem i radom na sebi.

Panel „Žensko vodstvo s empatijom“

Drugi panel nosio je naziv “SHE: Leading with Empathy in the Digital Era”, a moderirala ga je Uda Hamar Paladin. Panelistice Ana Milas, Tanja Pureta, Marina Rožić i Tanja Đido složile su se da bez empatije nema pravog vodstva.

Rožić je istaknula kako lideri moraju razumjeti potrebe svojih timova, dok je Pureta upozorila na izazov interpretacije pojma empatije u poslovnom kontekstu. Đido je zaključila: “Empatija je broj jedan faktor koji izdvaja kompanije na tržištu – bez emocionalne inteligencije lideri ne mogu kvalitetno voditi ljude.”

Panel „Digitalni urođenici i međugeneracijsko razumijevanje“

Treći panel “Keeping Pace with the Digita/ Natives”, moderirala je lvana Radovniković Marković, a fokus je bio na razlikama i potencijalu suradnje između generacija. Kata Leutar Prosoli istaknula je kako su mladi danas proaktivniji i brži, ali da ih je potrebno najprije zadiviti kako bi otvorili vrata znanju. Ante Lučić govorio je o važnosti mentorstva i međusobnog razumijevanja između generacija, dok je Bruce Yerkovich poručio kako je strast, a ne novac ili status, bila glavni pokretač na početku karijere svakog poduzetnika. Makedonka Dimitrova zaključila je da mlade treba naučiti vrednovati viziju i vodstvo, a ne samo financijsku komponentu posla.

Konferencija PILC 2025 još jednom je potvrdila svoju ulogu platforme koja povezuje visoko obrazovanje, gospodarstvo i javne politike u dijalogu o budućnosti liderstva. U digitalnom dobu, ključ uspjeha nisu samo alati i sustavi – već ljudi, empatija i spremnost na stalnu promjenu.

Iz naše mreže
Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari