
Hrvatska je ponovno zasjela na vrh ljestvice najskupljih europskih zemalja za kampiranje, pokazuje najnovije istraživanje specijalizirane kamping organizacije Acsi, o kojem piše jedan od najčitanijih nizozemskih portala AD.nl.
Prema njihovim podacima, prosječna četveročlana obitelj koja putuje s kamp-prikolicom za jedno će noćenje u hrvatskom kampu ove godine izdvojiti 78,28 eura. Time je Hrvatska uvjerljivo ispred ostalih europskih zemalja obuhvaćenih istraživanjem.
Na drugom mjestu nalazi se Švicarska, gdje prosječna cijena noćenja iznosi 61,33 eura, dok je Slovenija treća s prosječnih 60,14 eura.
Podaci pokazuju da je kampiranje posljednjih godina značajno poskupjelo diljem Europe. U usporedbi s 2020. godinom, prosječne cijene više su za gotovo četvrtinu, odnosno 24,7 posto. Hrvatska se pritom svrstava među zemlje koje bilježe najveći rast. U posljednjih šest godina cijene kampiranja porasle su za gotovo 70 posto.
Sličan trend zabilježen je i u Sloveniji, gdje su cijene u istom razdoblju porasle za nešto više od 34 posto. Ipak, najveći rast evidentiran je u Norveškoj. Tamo je prosječna cijena noćenja za obitelj porasla s 27,74 eura na 53,82 eura, što predstavlja povećanje od čak 94 posto.
Ulaganja podigla cijene kampova
Direktor organizacije Acsi Ramon van Reine smatra da je jedan od razloga visokih cijena u Hrvatskoj kontinuirano ulaganje u kvalitetu kampova i dodatne sadržaje koje nude gostima.
Kako navodi, kampovi na hrvatskoj obali posljednjih su godina prošli kroz snažnu modernizaciju, a investicije su uključivale restorane, vodene parkove i druge sadržaje koji su nekada bili rezervirani uglavnom za hotele i turistička naselja.
Dodaje kako danas pojedini kampovi nude i luksuzne parcele s privatnim bazenima, čija cijena može dosegnuti i 400 eura po noćenju.
S druge strane ljestvice nalazi se Turska, koja je i dalje najpovoljnija europska destinacija za kampiranje. Prosječna cijena noćenja ondje iznosi 13,57 eura, a ujedno je riječ o jednoj od rijetkih zemalja u kojoj su cijene niže nego prije nekoliko godina.
Pad cijena zabilježen je i u Poljskoj, gdje je prosječno noćenje pojeftinilo za 1,9 posto te sada stoji 24,19 eura.
Unatoč općem rastu cijena, iz Acsija poručuju kako se i dalje mogu pronaći kampovi pristupačnijeg cjenovnog ranga za goste kojima luksuzni sadržaji nisu prioritet, prenosi Index.hr.







