
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske u petak je oštro reagiralo na izjave predsjednika Republike Zorana Milanovića o projektu strateškog zračnog prijevoza zrakoplovima Airbus A400M Atlas, poručivši da je predsjednik javnosti iznio netočne informacije. U priopćenju tvrde kako Glavni stožer Oružanih snaga RH tijekom pripreme Pisma namjere nije imao primjedbi na dokument, već se u dva navrata pozitivno očitovao.
Iz MORH-a navode da je Milanović pogrešno ustvrdio kako je Glavni stožer problematizirao projekt te izrazio rezerve prema njemu. Također odbacuju njegovu tvrdnju da je riječ o odluci o kupnji transportnih zrakoplova, ističući da je potpisano isključivo neobvezujuće Pismo namjere kojim se Hrvatskoj omogućuje sudjelovanje u daljnjoj razradi mogućih modela suradnje.
Glavni stožer dva puta dao pozitivno mišljenje
Kako bi potkrijepili svoje tvrdnje, iz Ministarstva obrane objavili su kronologiju očitovanja Oružanih snaga. Navode da je Glavni stožer 9. ožujka 2026. dostavio mišljenje u kojem navodi da nema primjedbi na nacrt Pisma namjere. U tom dokumentu istaknuta je i potreba razvoja sposobnosti strateškog zračnog prijevoza, koja je predviđena Dugoročnim planom razvoja Oružanih snaga RH za razdoblje od 2025. do 2036. godine.
U istom očitovanju, dodaju iz MORH-a, navedeno je da postojeći oblici međunarodne suradnje ne mogu u potpunosti zadovoljiti potrebe Hrvatske vojske te da prije eventualnog pristupanja projektu treba analizirati uvjete korištenja zrakoplova, način dijeljenja troškova i sati naleta, raspodjelu resursa između baza te dostupnost zrakoplova kada bude potreban.
Drugo očitovanje uslijedilo je 18. lipnja, kada se Glavni stožer izjasnio o konačnom tekstu Pisma namjere, ponovno bez ikakvih primjedbi.
Ministarstvo je podsjetilo i da su Oružane snage još 9. travnja imenovale svog predstavnika u radnu skupinu koja će se formirati nakon potpisivanja Pisma namjere, uz napomenu da smatraju kako bi nacionalni predstavnik trebao dolaziti iz Ministarstva obrane.
MORH: Ne radi se o kupnji aviona
U priopćenju se dodatno naglašava da predsjednik, prema njihovu mišljenju, pogrešno predstavlja Pismo namjere kao odluku o kupnji zrakoplova. Ministarstvo ističe da dokument ne obvezuje Hrvatsku ni na kakvu nabavu, nego samo omogućuje sudjelovanje u radu međunarodne stručne skupine koja će razraditi moguće modele korištenja transportnih zrakoplova Airbus A400M Atlas.
Pismo namjere ministar obrane Ivan Anušić potpisao je 7. srpnja tijekom NATO-ova summita u Ankari zajedno s ministrima obrane Belgije, Francuske, Poljske, Španjolske, Turske i Ujedinjene Kraljevine.
Iz MORH-a podsjećaju da je razvoj sposobnosti strateškog zračnog prijevoza jedan od ciljeva koje je Hrvatska preuzela u okviru NATO-ova procesa obrambenog planiranja te da je potreba za takvom sposobnošću već definirana u Strategiji obrane i Dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga.
Na kraju priopćenja Ministarstvo ističe kako je predsjednik u razmaku od jednog dana iznio, kako navode, dva međusobno suprotna stava – najprije je govorio da je podržavao nabavu transportnog zrakoplova za Hrvatsku vojsku, a zatim tvrdio da su Oružane snage bile protiv projekta. Dodaju i da sredstva za modernizaciju Hrvatske vojske osigurava Vlada Republike Hrvatske, a ne Ured predsjednika, prenosi Net.hr.







