
Hrvatski muzej turizma poziva na svečano otvorenje jedne od najiščekivanijih izložbi ovog ljeta – „POP ART – ZBIRKA INFELD“, koje će se održati u subotu, 1. kolovoza 2026. godine u 20 sati u Umjetničkom paviljonu „Juraj Šporer“.
U suradnji sa Zbirkom Infeld, Hrvatski muzej turizma prvi put u Opatiju dovodi 42 originalna djela deset istaknutih predstavnika američkog i europskog pop arta, pružajući publici jedinstvenu priliku da iz neposredne blizine doživi djela umjetnika koji su obilježili svjetsku likovnu scenu i popularnu kulturu 20. stoljeća.
Pop art, nastao pedesetih godina prošlog stoljeća u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, vrhunac je dosegnuo tijekom šezdesetih godina, kada je potpuno promijenio način promišljanja umjetnosti. Brišući granice između visoke umjetnosti i svakodnevice, u središte umjetničkog izraza postavio je motive reklama, masovnih medija i potrošačke kulture. Umnažanjem motiva grafičkim tehnikama, osobito sitotiskom, umjetnici su umjetnost približili širokoj publici, istodobno otvarajući pitanja njezine vrijednosti, dostupnosti i uloge u suvremenom društvu.
Izložba okuplja djela nekih od najznačajnijih imena svjetskog pop arta. Posjetitelji će moći razgledati kultne radove Andyja Warhola, među kojima su legendarni portreti Marilyn Monroe te omot albuma The Rolling Stones – Love You Live. Zastupljen je i Roy Lichtenstein, umjetnik koji je motive stripa i popularne kulture uveo u muzejske prostore, ali i reinterpretirao djela velikana poput Picassa i Matissea.
Uz njih, izložba predstavlja radove Keitha Haringa, Mela Ramosa, Allena Jonesa, Richarda Lindnera, Stevea Kaufmana, Jamesa Rizzija i Kiki Kogelnik, jedne od najvažnijih austrijskih umjetnica koja je u Sjedinjenim Američkim Državama stvarala uz bok najpoznatijim predstavnicima pop arta. Posebnu zanimljivost predstavlja činjenica da je Steve Kaufman, dugogodišnji asistent Andyja Warhola, 2002. godine izradio portrete Petera Infelda povodom njegova 60. rođendana.
Među najatraktivnijim izloženim djelima nalaze se Rizzijeva prepoznatljiva Plava ptica iz 1999. godine te Martini djevojka Mela Ramosa iz 1995. godine – radovi koji sami po sebi predstavljaju dovoljno dobar razlog za posjet Opatiji ovog ljeta.
Izložena djela dolaze iz ugledne bečke Zbirke Infeld, jedne od najvećih privatnih umjetničkih zbirki u Austriji. Zbirku su sredinom šezdesetih godina prošlog stoljeća započeli stvarati austrijski poduzetnik, kolekcionar i mecena Peter Infeld (1942. – 2009.) te njegova majka Margaretha Infeld (1904. – 1994.), a danas je s jednakom predanošću razvija Zdenka Infeld.
Osim bogate kolekcije pop arta, zbirka obuhvaća djela Bečke škole fantastičnog realizma, hrvatske naive, tibetanske budističke meditativne slike i art brut, a tijekom godina proširena je i vrijednom zbirkom gramofonskih ploča te glazbenih instrumenata. Kako bi umjetnost približio široj publici, Peter Infeld otvorio je reprezentativne kulturne centre u Halbturnu u austrijskom Gradišću i Dobrinju na otoku Krku, u kojima je dosad održano više od 120 izložbi.
Svečanost otvorenja uveličat će dolazak Zdenke Infeld, koja je nakon smrti supruga nastavila njegovu poduzetničku, kolekcionarsku i kulturnu misiju.
Nakon otvorenja posjetitelji će moći uživati u nastupu Vedran Ružić Trija, koji će večer obogatiti jazz izvedbama, kao i u koktelima Cannella.
Program se održava uz podršku Trafike.
Tijekom kolovoza, svakoga četvrtka u 19 sati održavat će se stručna vodstva kroz izložbu, uključena u cijenu ulaznice.
Akademska grafičarka i redovita profesorica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci Melinda Kostelac održat će posebna vodstva 13. i 27. kolovoza, posvećena grafičkim tehnikama koje su oblikovale vizualni identitet pop arta i suvremene umjetnosti.
Trajanje izložbe: do 27. rujna 2026.
Radno vrijeme: svakodnevno od 10 do 21 sat.






