
Nekoliko intervencija obilježilo je noć na Jadranu. Dok je nevrijeme stvaralo probleme na moru, službe spašavanja morale su intervenirati na više lokacija – od dvojice mladih na SUP-u do jedrilice koju je bura nosila Velebitskim kanalom
U Velebitskom kanalu traje velika koordinirana akcija traganja i spašavanja za četvero mlađih državljana Portugala koji su nestali tijekom snažnog nevremena. Potraga se nastavlja u vrlo zahtjevnim vremenskim uvjetima koji i dalje vladaju na području Jadrana.
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture izvijestilo je i o nizu drugih pomorskih intervencija koje su se odvijale tijekom noći. U nekoliko akcija spašene su osobe, dok su u drugim slučajevima zabilježene pomorske nesreće.
Dvoje mladih spašeno sa SUP daske
Jedna od pomorskih akcija započela je sinoć, 11. kolovoza u 21.23 sati, kada je MRCC Rijeka putem Županijskog dojavnog centra ŽC 112 Gospić zaprimio dojavu o opasnoj situaciji u kojoj su se našla dvojica mladih državljana Češke.
Komunikaciju sa spašenima dodatno su otežavali snažna buka nevremena na moru, njihovo nepoznavanje engleskog jezika te stanje šoka u kojem su se nalazili. Zbog toga su djelatnici MRCC Rijeka, u suradnji s drugim službama, nastojali što preciznije utvrditi njihovu lokaciju.
Kao najvjerojatnije područje na kojem se nalaze ubrzo je određena lokacija sjeverno od otočića Zečevo i uvale Mala Luka na otoku Krku. Prema toj su lokaciji odmah krenuli službenici Lučke kapetanije Senj.
Dvojicu mladića pronašli su u 22.31 sati na rekreativnom plovilu, odnosno SUP dasci. Ukrcali su ih na spasilačku brodicu te ih, nakon što su dobili okrjepu zbog relativne pothlađenosti, prevezli u Sv. Juraj.
Ondje su ih preuzeli policijski službenici i odvezli do njihove polazišne lokacije. Time je akcija uspješno okončana.
Slovenski nautičar udario u kavez ribogojilišta
MRCC Rijeka je noćas, 12. kolovoza u 2.43 sata, zaprimio dojavu o pomorskoj nesreći koja se dogodila kod Dugog otoka.
Slovenski državljanin prijavio je da je svojom brodicom udario u kavez ribogojilišta smješten između rta Gubac i rta Žman, u blizini mjesta Luka na Dugom otoku. O nesreći su odmah obaviještene Lučka kapetanija Zadar i Ispostava lučke kapetanije Sali, čiji su službenici krenuli prema mjestu događaja.
Prema preliminarnom očevidu, na 15 metara dugoj brodici nalazile su se dvije osobe, među kojima su bili vlasnik i voditelj. Oboje su slovenski državljani te u nesreći nisu ozlijeđeni. Pregledom brodice i mora u njezinoj blizini službenici nisu pronašli znakove onečišćenja.
Voditelj brodice upućen je u daljnji postupak radi utvrđivanja okolnosti i uzroka nesreće. Za tegalj svoje brodice sam će angažirati specijaliziranu tvrtku koja pruža komercijalnu pomoć plovilima i posadama na moru.
Bura nosila jedrilicu, trajekt priskočio u pomoć
Još jedna pomorska intervencija zabilježena je u Velebitskom kanalu. Posada motornog trajekta „Barbat“, koji je u vlasništvu Rapske plovidbe, tijekom noći pomogla je jedrilici bez pogona na kojoj su se nalazila dva člana posade.
Dojava o hitnoj situaciji, upućena pozivom PAN-PAN, zaprimljena je u 5.06 sati preko Obalne radio postaje Rijeka-radio. Jedrilica s dvojicom talijanskih državljana nekontrolirano je plutala ispred Stinice pod snažnim udarima bure.
Budući da je posada trajekta bila najbliža mjestu događaja, u 5.37 sati uspjela je uhvatiti jedrilicu u tegalj kod rta Glavina na otoku Rabu. U trenutku spašavanja jedrilica je bila udaljena svega 300 do 400 metara od obale.
Nakon toga jedrilicu su oteglili do Mišnjaka, gdje je sigurno vezana, a trajekt je nastavio ploviti svojom redovitom linijom između Jablanca i Mišnjaka.
Jedrilica je duga 10,34 metra i pripada domaćoj charter tvrtki. Službenici Ispostave lučke kapetanije Rab provest će očevid kako bi se utvrdile okolnosti i uzrok pomorske nesreće.
Sve navedene intervencije odvijale su se tijekom noći, dok su područje zahvatili snažno nevrijeme i bura, zbog čega su službe traganja i spašavanja bile maksimalno angažirane. Trenutačno najzahtjevnija akcija je potraga za četvero mladih državljana Portugala nestalih u Velebitskom kanalu, koja je i dalje u tijeku, prenosi Danas.hr.







