Projekt 51 riječke špine predstavljen pred mjesec dana, nakon što je naišao na veliko odobravanje građana Rijeke “ide dalje”. Inicijativu pokrenutu od riječkog HNS-a i ARS-a, danas je javno podržala i stranka Mirele Holy, ORAH. Tijekom tiskovne predstavljen je prijedlog izgleda jedne od riječkih špina te je predstavljen i vizualni identitet odnosno logo projekta, a s obzirom na to da projekt podržava i sve više riječkih tvrtki, građane rijeke ne bi trebao koštati ništa!
Pročitajte što su tijekom tiskovne konferencije koja se održala danas na Korzu izjavili nositelji projekta:
Juraj Bukša (predsjednik HNS Rijeka) – Izuzetno nam je drago što je projekt „51 riječka špina“ prepoznat od strane građana Rijeke kao jedna pozitivna priča čija realizacija može poboljšati izgled našeg grada. Identitet grada vrlo je važna tema i nikako je se ne smije zanemariti. Riječka voda jedna je od stvari na koju su Riječani i Riječanke vrlo ponosni. Gdjegod sam putovao ono što mi je najviše nedostajalo upravo je čaša hladne riječke vode. Na našem prekrasnom Korzu danas ne postoji niti jedna špina na kojoj bih mogao napuniti čašu ili bocu vode. Tako nešto moramo promijeniti prije svega zbog nas samih. Posebno želim istaknuti da za sada imamo riješeno financiranje 7 špina, tako da ovaj projekt gađane Rijeke kroz proračun grada neće koštati niti kune. Radi se o riječkim firmama i pojedincima koji su prepoznali ovaj projekt kao nešto što je ovom gradu potrebno i koji bi financirali postavljanje špina.
Želim naglasiti da je ovaj projekt nadstranački i on povezuje ljude bez obzira na njihova opredjeljenja. Uostalom zašto bi netko imao išta protiv toga da na više lokacija u centru grada može napuniti svoju bocu s najboljom vodom na svijetu. Izuzetno nam je drago da je ovaj projekt prepoznala između ostalih i stranka ORAH, koja nam se evo i pridružila. Očekujemo podršku i ostalih stranaka u gradu, jer ponavljam ovdje je riječ prije svega o jednoj pozitivnoj priči. Posebna zahvala ide upravo ovdje prisutnoj Maji Vizjak, koja je osmislila logo našeg projekta.
Maja Vizjak (ORAH Rijeka) – ORAH je prepoznao projekt RIJEČKE ŠPINE koje su osmislili i pokrenuli HNS i ARS kao vrlo važan za jačanje identiteta grada i zbog toga želi pomoći u njegovoj realizaciji. Naime Rijeka kao grad već duže vrijeme stagnira. Rijeka je grad bez prave Gradske kavane, Gradska knjižnica se seli i dijeli na dva dijela, pa se onda treba zapitati njeguje li se i čuva gradska povijest, kultura i po čemu će Rijeka biti prepoznatljiva. Gradske špine su nekada postojale ali teško da bi se itko od žitelja ovoga grada sjetio koliko ih je i gdje se nalaze?! Neke lokacije su na Delti, Mlaci, Krnjevu, ulaz u ribarnicu, na autobusnoj stanici preko puta Indeksa… Orah podržava inicijativu i ovaj hvalevrijedan projekt čiju vrijednost i simboliku nije teško prepoznati. Projektom „51 riječka špine“ želimo započeti proces brendiranja grada i osigurati prepoznatljivost Rijeke kao grada koji teče i čije je ime pitko i jednostavno Rijeka. Želimo da Rijeka postane grad u kojemu teče besplatna voda za njene stanovnike i nadamo se da će ovaj projekt biti prepoznat i podržan od svih građana grada Rijeke.
Aljoša Bratuša (predsjednik ARS Rijeka) – Ja bih želio reći zbog čega smo se odlučili na kameni materijal Riječke Špine i ovakav izgled. Prije svega htio bi uputiti veliku zahvalu KAMEN KLANI koja je donirala kamen i KLESARIJI ŠTOKOM koja je našu ideju i zamisao pretvorila u ovu predivnu špinu te nam poklonili ogledni primjer prve takve špine koja bi krasila čitav grad praktički na svakom koraku.
Špina je rađena od domaćeg našeg autohtonog kamena tzv. KASTAVSKOG SIVCA. Od tog kamena davnih dana su rađene mnoge šterne, crkve, kameni škafi, popločavali su se podovi.
Sama struktura kamena ( njegove puči, boja I odlična kvaliteta te otpornost na sve atmosverske prilike ) idealno bi se uklapala na pročelja zgrada u samom centru grada a i okolice te nebi narušavalo arhitekturu grada. O samoj kvaliteti kamena potvrđuje i činjenica da su se arhitekti odlučili popločiti novi Koblerov trg kod gradske ure Kastavskim sivcem a i dvorac Frankopan u Kraljevici 50 % popločen je istim tim kamenom. Nedvojbeno je da su HNS – ARS – ORAH prihvatili prijedlog Klesarije Štokom da je Kastavski sivac najbolja opcija s kojom bi se gradile Riječke Špine.