Sve nadležne institucije obaviještene su o zmijama lutalicama, a zasad nema informacija da su uhvaćene ili vraćene na brod
Prije nekoliko dana na društvenim mrežama objavljen je video koji je snimljen u Bakru, a prikazuje zmije koje su u bakarsku luku stigle zajedno s brodskim teretom (OVDJE). Zmije su veće od dva metra, a špekulira se kako bi mogla biti riječ o bijelom pitonu, iako ta informacija još nije utvrđena. Sve nadležne institucije obaviještene su o zmijama lutalicama, a zasad nema informacija da su uhvaćene ili vraćene na brod, ali, najgore od svega – nema ni zmija, a gdje su, ne zna nitko.
“Zmije koje su viđene u Bakru u utorak poslijepodne došle su teretnim brodom te su iskrcane na terminalu Luke Rijeka u Bakru. S obzirom da je terminal u Bakru vlasništvo Luke Rijeka te nije u nadležnosti Grada Bakra, nismo imali ovlasti za daljnje postupanje već je za to zadužena Luka Rijeka.
Naši komunalni redari su na terenu i u kontaktu s Lukom Rijeka te imamo saznanje da je Luka Rijeka kontaktirala vatrogasce, Lučku kapetaniju, Nastavni zavod za javno zdravstvo i ostale nadležne institucije”, ističu u svom priopćenju u Gradu Bakru.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kažu kako nisu nadležni za izlazak na teren u ovakvim situacijama s obzirom da nisu mjerodavni da prepoznaju o kojoj vrsti zmije je riječ, ali niti da traže gdje su zmije završile, niti da ih “love”.
“Zmija sigurno nije poželjna i mi možemo samo dati procjenu da postoji rizik od neželjenih posljedica. Nemamo saznanja niti da su naši djelatnici zbog ovog slučaja izašli na teren, jer nisu za to niti mjerodavni. Pozive zainteresiranih o ovom slučaju preusmjerili smo na Prirodoslovni muzej Rijeka”, kažu u NZZJZ PGŽ-a.
U Prirodoslovnom muzeju Rijeka također su jučer već bili upoznati sa “slučajem zmija u Bakru”, s obzirom na pozive prema Muzeju od strane određenih institucija, međutim, radi preciznosti uputili su ih herpetolozima u Hrvatski prirodoslovni muzej u Zagrebu.
“Ako je riječ o egzotičnoj vrsti zmije, bit će teško odrediti koja je vrsta i za to treba imati primjerak u ruci. Treba naglasiti da svaka alohtona vrsta može predstavljati opasnu i invazivnu vrstu za prirodu Hrvatske”, kazao je Marcelo Kovačić, muzejski savjetnik Prirodoslovnog muzeja Rijeka.
S obzirom da se trenutno ne zna gdje su zmije – jesu li nastavile svoj put po Bakru, završile u rudači ili se vratile na brod, teško će biti samo prema fotografiji ili videosnimci odrediti o kojoj vrsti zmije je riječ te je li opasna ili ne.
Ornitolog Andrej Radalj, predsjednik ekološke udruge Jezero, kazao je za Novi list kako postoji potencijalna opasnost za lokalnu zajednicu, odnosno stanovništvo i životinje, jer ako su zmije u klimatskim uvjetima u kojima su naučene živjeti, mogu preživjeti ljeto, pa i zimu, i početi se razmnožavati.
Vijesti.hr
Foto: Screenshot