RAČUNI BLOKIRANI, ALI… Horvat: „Radnicima Uljanika i 3. maja plaće će biti isplaćene, Vlada će naći rješenje“

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Bez obzira na blokirane račune, Vlada će naći način da se isplati plaća za osmi mjesec

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u ponedjeljak kako će Vlada, bez obzira na blokirane račune Uljanika i 3. maja, naći način isplate plaća radnicima za kolovoz.

“Mi ćemo naći modalitet da bez obzira na blokirane račune isplatimo radnicima plaću za osmi mjesec”, kazao je Horvat odgovarajući na pitanja novinara nakon potpisivanja ugovora o bespovratnim EU sredstvima koji su poduzetnicima odobreni u sklopu triju natječaja, prenosi Hina.

Kada sam obećavao zajedno s premijerom da će plaća biti isplaćena za sedmi mjesec i tada je bilo blokiranih računa, kazao je ministar napominjući kako su računi blokirani i danas, zbog nemogućnosti da trgovačka društva unutar Uljanik grupe servisiraju svoje narudžbe.

“Mi ne pripremamo ni ne razgovaramo, a niti imamo namjeru pronalaziti novac da bi se ti računu deblokirali. U ovom trenutku nalazimo novac, odnosno osigurali smo novac kroz HPB tako da se osiguraju sredstva samo i isključivo za isplatu plaća”, rekao je.

Na novinarski upit sprema li se za sljedeće situacije kada bi opet moglo zatrebati novca te hoće li država “uskakati”, Horvat je rekao kako je u Uljaniku neizvjesno od jeseni prošle godine, od trenutka kada je tamošnja Uprava zahtijevala pomoć države i na stol stavila informaciju da je Uljanik Grupa u poteškoćama, prenosi Hina.

Od studenog prošle godine država svojim angažmanom spašava Uljanik i 3. maj, kazao je Horvat te podsjetio da je odlukom Vlade dano jamstvo i da je na temelju toga jamstva u prvom mjesecu ove godine ishođen kredit od 96 milijuna eura kojim se Uljanik i 3. maj “drži na životu” do danas.

“Na žalost, ta su sredstva potrošena, a adekvatni program restrukturiranja, a bojim se možda čak i adekvatni strateški partner, nisu pronađeni”, istaknuo je.

Dodao je da Vlada, od trenutka kad je povjerenica Europske komisije za tržišno natjecanje Margrethe Vestager ocijenila da je participacija države u predloženom programu restrukturiranja Uljanika prevelika te istaknula skepsu da potencijalni strateški partner uopće ima financijsku moć biti državi potpora u restrukturiranju, počela razmišljati na drugačiji način te se uključila u pronalaženje strateških partnera s ozbiljnom namjerom opstojnosti brodogradnje i u Puli i u Rijeci.

Ti bi partneri po njegovim riječima trebali pomoći da se na tim lokacijama grade brodovi drugačijom filozofijom i metodologijom naručivanja i koji će producirati određenu zaradu.

Dodao je da je brodogradnja svugdje u svijetu na određeni način subvencionirana, ali da se modalitet subvencioniranja mora unaprijed znati, biti prepoznatljiv i poznat te takve subvencije mora odobriti Europska komisija.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari