O stanju u prometu novinari RTL-a razgovarali su s profesorom Markom Ševrovićem s Prometnog fakulteta u Zagrebu
Među najčešćim uzrocima prometnih nesreća je upotreba mobitela za volanom. O tome, ali i općenitom stanju u prometu smo razgovarali s profesorom Markom Ševrovićem s Prometnog fakulteta u Zagrebu.
Ševrović se osvrnuo na tragediju na Viru, gdje je pijani vozač pokosio obitelj, a majka je poginula. Tamo se nalazi 70 tisuća gostiju, nema policijske postaje ni dovoljno policajaca. “U Europi ima primjera gdje ima manje policajaca pa imaju bolju situaciju u prometu. Ne radi se samo o policiji nego o stanju društva, pristupu sigurnosti prometa. Imamo sustavni problem koji počinje od najranije školske dobi, od loše edukacije do prihvaćanja da je sjesti u auto i voziti pijan najnormalnija stvar. Isto tako i loša infrastruktura, koja je posljedica lošeg stanja u društvu”, tvrdi Ševrović.
Profesor tvrdi da povećan broj policije može riješiti problem, ali kratkoročno. “Policija ima drugih poslova s kojima se treba baviti. S obzirom na to kakvu situaciju imamo, ispada da morate praktički na svakom raskrižju imati policajca, a to je nemoguće.”
Mnoga turistička mjesta nemaju nogostupe. “Imate problem da je vrlo često cesta od ruba asfalta do ruba asfalta u ingerenciji jednog tijela, a nogostup u ingerenciji lokalne samouprave. To je nešto što je neodrživo i neprovedivo. Nešto bi trebalo promijeniti”, objašnjava Ševrović. “Puno lošeg smo napravili s legalizacijom, sa zakonima i propisima. Činjenica je da mnogi načelnici imaju vezane ruke i ne mogu si pomoći”, dodao je stručnjak.
Policija kaže da je prošle godine otkriveno više od 35 tisuća pijanih za volanom. Profesor tvrdi da je stvarna brojka puno veća. “Ima ih sigurno barem desetak puta više. Vidimo da policija radi svoj posao, to su ogromne brojke evidentiranih vozača. Problem je u praksi sudova – ljudi dok ne naprave ništa, dok su evidentirani kao pijani vozači, najčešće izlaze s blažim kaznama i ne izriču im se zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom. Pravosuđe šalje krivu poruku građanima, a kad se nešto dogodi, idemo na drakonske kazne. Pravosuđe treba shvatiti da treba djelovati proaktivno, da treba spašavati živote u najranijoj fazi”, objašnjava Ševrović.
Komentirao je i snimku na kojoj vozač autobusa tijekom vožnje koristi mobitel. “Naravno da nije isti prekršaj ako ste na semaforu pogledali mobitel i vratili telefon, a za to će biti ista kazna kao na tom videu. Mislim da se radi o kaznenom djelu i da bi policija trebala biti hrabrija. Trebalo bi ići s kaznenim prijavama. Takve vozače bi trebalo eliminirati iz prometnog sustava. To je eklatantan primjer kaznenog djela da ne vidim načina da se ne procesuira”, piše Danas.hr.