S poslovnog računa jednog trgovačkog društva, otvorenog u jednoj od hrvatskih banaka, nepoznati je počinitelj “skinuo” nekoliko stotina tisuća kuna!
Dosad provedeno istraživanje pokazalo je kako je na službenu e-mail adresu oštećenih stigla lažna poruka banke, takozvani “phishing mail”, u kojoj je otvoren poslovni račun – i zatraženo je “ažuriranje podataka putem dostavljene poveznice”, javlja PU međimurska.
Nakon što su otvorili poveznicu, otvorila se lažna stranica banke – na koju su potom unijeti traženi podaci. Nakon unošenja zaprimljena je poruka o uspješnom ažuriranju…
Odmah potom – onemogućen pristup internet bankarstvu, a zatim je i zaprimljena obavijest o isplatama novčanih sredstava prema nepoznatim računima u inozemstvu.
Protiv počinitelja podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
Phishing poruke su oblik internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte – s ciljem krađe povjerljivih podataka.
Primjer su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala banka u kojoj imate otvoreni poslovni ili neki drugi račun, a zapravo nije.
Obično takve adrese e-poruka završavaju s domenom .com, a iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip banke, ne radi o porukama čiji je pošiljatelj vaša banka. U takvim phishing e-porukama nalaze se poveznice i privici, koje vam nije poslala banka – već su lažne.
Policija upozorava na ovakav tip poruka i kaže – nemojte kliknuti na poveznice ili otvarati privitke iz takvih e-poruka i nemojte odgovarati na takve e-poruke, te ih odmah obrišite.
U slučaju da dobijete sumnjivu e-poštu putem koje se zahtijevaju povjerljivi i tajni podaci potrebni za autorizaciju bankarskih transakcija, odmah se osobno obratite djelatnicima vaše banke.
Više informacija o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći na internetskim stranicama Ravnateljstva policije i na YouTube kanalu MUP-a. prenosi RTL.