SAVJETUJU IZ MUPA

KAKVA PRIJEVARA! Riječka tvrtka uplatila 120 tisuća kuna na krivotvoreni račun!

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Iz PU podsjećaju kako je vrlo rizično uplaćivati novac prije provjera, stoga sve fizičke i pravne osobe pozivaju na maksimalni oprez u poslovanju!

Policijski službenici Policijske postaje Opatija jučer su zaprimili prijavu o počinjenju kaznenog djela računalna prijevara. Riječ je o kaznenom djelu kojim je oštećena  tvrtka sa sjedištem u Rijeci za više od 120 tisuća kuna.

Naime, nepoznati počinitelj je prije tri dana na službeni mail spomenute tvrtke poslao s krivotvorenog maila lažni zahtjev njihovog  inozemnog partnera da im se isplati zaostali račun. Nakon provjere s tim partnerom djelatnici riječke tvrtke uvidjeli su da je riječ o računalnoj prijevari te da su time materijalno oštećeni za gotovo 125 000 kuna.

I ovaj opisani događaj ukazuje na to kako je vrlo rizično uplaćivati novac, a prije provjera, stoga sve fizičke i pravne osobe pozivamo na maksimalni oprez u poslovanju!

S ciljem sprječavanja ove vrste kriminaliteta, u nastavku PU dostavlja informacije o sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći:

Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.

Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.

CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.

Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.

Krađe identiteta

Vishing – Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.

Phising – Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih,  financijskih ili sigurnosnih podataka.

Smishing – Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.

Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.

Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.

https://policija.gov.hr/prevencija/racunalna-sigurnost/internet-prijevare/456

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari