POLICIJA SAVJETUJE

Opatijac se javio na oglas o povoljnoj kupnji vozila pa ostao bez novca; Policija savjetuje kako prepoznati prevarante!

U cilju prevencije oštećenja nekom od računalnih prijevara, pozivamo građane na povećani oprez pri korištenju neprovjerenih internetskih sadržaja, a osobito da bez provjere ne uplaćuju novac nepoznatim  osobama

Policijski službenici opatijske policije, kao i II. policijske postaje Rijeka, provode dva kriminalistička istraživanja koja se odnose na kaznena djela prijevare. Riječ je o računalnim prijevarama kojima su dva hrvatska državljana oštećeni iznosima veće materijalne vrijednosti.

Naime, oštećeni s područja Opatije se javio na objavljeni oglas na internetu o povoljnoj kupnji vozila te putem elektroničke pošte dogovorio s nepoznatom osobom kupnju osobnog vozila za koji je i uplatio traženi iznos. No, nakon toga prekinuta je komunikacija, a vozilo mu nikad nije dostavljeno.

Riječanin je pak oštećen CEO prevarom/direktorska prijevara dok je putem jedne od društvenih mreža komunicirao također s nepoznatom osobom, koja se lažno predstavljala kao odvjetnik, te je povjerovao u njegove neprovjerene informacije, uplatio novčani iznos očekujući veliku zaradu, a potom je poslovni odvjetnik prestao komunicirati s njime bez da mu je isplatio dogovorenu dobit.

Kako ne bi postali žrtvom ovakvog ili sličnog kaznenog djela prijevare, građanima savjetujemo da budu vrlo oprezni u kupovini on line i kome se obraćaju za kupnju vrijednih materijalnih stvari, s kime sklapaju ugovorne odnose virtualno i pod kojim uvjetima. Napominjemo k tome da nerazmjerno ponuđena cijena u odnosu na tržišnu cijenu neke materijalne stvari bi kupcima trebalo biti upozorenje da se možda radi o prijevari.

Pozivamo građane na povećani oprez pri korištenju neprovjerenih internetskih sadržaja te u nastavku donosimo najčešće online prijevare:

Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja ili vam daju izvrsnu lažnu onlinu ponudu.

Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.

CEO prevara/direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novac s poslovnog računa.

Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.

Krađe identiteta

Vishing – Krađa identiteta pozivom: telefonska prevara u kojoj vas prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.

Phishing – Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Smishing – Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.

Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.

Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.

U slučaju bilo kakve sumnje na počinjenje ovakvih i sličnih kaznenih djela, odmah pozovite policiju na broj 192 ili osobno podnesite prijavu u najbližu policijsku postaju!

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari