STRAŠNA GREŠKA: Riječanka predala svoj novac „djelatnicama banke“ koje su isparile zajedno s devizama!?

Idi na originalni članak

Lakovjernoj 70-godišnjakinji s područja Rijeke telefonski se javila ženska osoba sa zahtjevom da joj preda novac radi sumnje u krivotvorenje

Oglas

Policija redovito provodi preventivne aktivnosti za građane kojima ih upoznaje s oblicima kaznenih djela kako ne bi postali njihovim žrtvama. No, unatoč tome, praksa bilježi događanja u kojima su starije osobe žrtve prijevara od strane različitih osoba, koje dolaskom na kućna vrata i razgovorom s potencijalnom žrtvom nude različite usluge i pogodnosti.

Starije osobe najčešće u dobroj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, te dozvoljavaju tim osobama ulazak u kuću nakon čega shvate kako su prevareni za novac ili neku drugu vrijednost iz kuće.

Posljednji takav slučaj prijevare evidentiran je jučer u II policijskoj postaji u Rijeci. 70-godišnja hrvatska državljanka prijavila je kako joj se prije nekoliko dana telefonski javila ženska osoba, lažno se predstavljajući kao djelatnica banke, te od nje zatražila da joj preda novac u stranoj valuti koji se kao treba zamijeniti.

Ništa ne sumnjajući, spomenuta 70-godišnjakinja je u obiteljsku kuću na području Pehlina u Rijeci pustila dvije nepoznate ženske osobe koje su taj novac preuzele čime su joj pričinile štetu veće materijalne vrijednosti.

Kako se obraniti

U cilju sprječavanja ovakvih i sličnih kaznenih djela na štetu starijih osoba, ali i ostalih građana, iz Policijske uprave primorsko-goranske ponovo pozivaju građane na oprez, te savjetuju:

– ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ,
– ukoliko se osoba predstavi kao službena, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve osobe koje službeno postupaju dužne imati i dati Vam na uvid,
– ne nasjedajte na upornost nepoznatih osoba koje vam po svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom prodaje raznih predmeta po «povoljnim» cijenama (npr. uređaja za masažu, knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog), zatim pod izlikom bolesti, traženja milostinje i sličnog – jer se time izlažete riziku,
– kada ste sami u stanu ili kući ne stavljajte to do znanja sumnjivim osobama,
– zapamtite izgled osoba, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke i slično),
– ukoliko je moguće zabilježite registarsku oznaku vozila kojim su se sumnjive osobe koristile, te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje vozila,
– odrasli članovi obitelji, koji brinu o starijim osobama, trebali bi ih upozoriti na navedene situacije i savjetovati ih o ponašanju.
Bilo kakvu sumnju o počinjenju ovakvog ili sličnog kaznenog djela možete odmah dojaviti policiji na broj 192!

Exit mobile version