Osim patnje životinja, neadekvatni uvjeti na farmama predstavljaju i ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju. Mrtve životinje u kavezima, prašina koja može biti izvor zaraze, kao i prenapučenost koja uzrokuje širenje infekcija, mogu naštetiti i ljudima koji konzumiraju takve proizvode
Udruga za zaštitu životinja AETP objavila je nove šokantne snimke koje otkrivaju strašne uvjete u baterijskom uzgoju pilića na jednoj od slovenskih farmi. Ove skrivene snimke postale su dio šire građanske inicijative pod nazivom „Slovenija protiv kaveza“, koja se bori za ukidanje kaveznog uzgoja kokoši i svinja, uzgoja koji prema brojnim stručnjacima uzrokuje veliku patnju životinjama, piše 24 ur.
Baterijski uzgoj, iako poboljšan kroz „obogaćene kaveze“, u kojem kokoši žive u skučenom prostoru veličine A4 lista papira, izaziva silnu zabrinutost među stručnjacima za dobrobit životinja. „Ovo je bijeda!“, komentirao je Samo Curk, predsjednik AETP-a, dodajući da baterijski uzgoj kokoši ne samo da narušava fizičko zdravlje ptica, već izaziva i mentalnu patnju zbog nedostatka prirodnih uvjeta za život.
Patnja kokoši u baterijskim kavezima
Na objavljenim snimkama jasno je vidljivo kako kokoši nesilice žive u žičanim kavezima, gdje nemaju dovoljno prostora za osnovne aktivnosti poput razgledavanja, kupanja u pijesku ili interakcije s drugim pticama. Stručnjaci koji su analizirali snimke ističu da je prostor unutar kaveza toliko skučen da kokoši ne mogu raširiti krila, a sjedalice u kavezima su preniske, što im onemogućava kvalitetan odmor. Kokoši doslovno provode cijeli svoj život na žičanim podovima, što izaziva fizičke povrede i povećava rizik od infekcija.
“Kokoši na žičanim podovima oštećuju svoje nožne jastučiće i izložene su infekcijama. Nedostatak stelje i drugih materijala samo pogoršava uvjete“, navode iz AETP-a, naglašavajući da su higijenski uvjeti na farmama katastrofalni. Na snimkama se mogu vidjeti leševi kokoši, ali i mrtvi štakori, koji ostaju u kavezima i na podovima farme. To je kršenje zakona, jer farmeri imaju obavezu odmah ukloniti mrtve životinje.
“Kokoš snese jaja na leš. Na podu je mrtav štakor. Po zakonu, farmer je trebao odmah ukloniti leševe. Neadekvatni higijenski uvjeti nisu samo problematični u smislu patnje životinja, već predstavljaju i ozbiljnu opasnost za javno zdravstvo”, naglasili su.
“Ovo je opasno za širenje bolesti i za životinje i za ljude”, dodala je veterinarka Eva Tasič.
Udruga je istaknula i debele slojeve prašine vidljive na površinama te objasnila da prašina može biti izvor salmonele i drugih mikroorganizama.
Građanska inicijativa: „Slovenija protiv kaveza“
Udruga AETP podupire inicijativu „Slovenija protiv kaveza“, koja traži promjenu zakona o zaštiti životinja u zemlji. Aktivisti smatraju da je vrijeme da se potpuno zabrani kavezni uzgoj kokoši nesilica, a ističu da je potrebno osigurati prijelazno razdoblje za poljoprivrednike te pružiti odgovarajuću potporu onima koji žele prijeći na humaniji način uzgoja životinja.
“Javna podrška za poboljšanje uvjeta za životinje u Sloveniji je ogromna. Prema podacima Eurobarometra, čak 94 posto slovenskih građana podržava bolje zakone za zaštitu životinja“, poručuju iz udruge. Iako je u mnogim trgovinama nestalo jaja iz baterijskog uzgoja, zalihe ovog proizvoda još uvijek se nalaze u školama, vrtićima, bolnicama, restoranima i slastičarnicama, jer su jaja s baterijskih farmi jeftinija.
Problem s označavanjem porijekla jaja
Prema trenutačnim zakonima, uzgoj kokoši u kavezima mora biti označen samo na svježim jajima, ali to ne vrijedi za prerađene proizvode poput tjestenine, kolača ili peciva. Jaja iz baterijskog uzgoja mogu se naći čak i u proizvodima koji se prodaju kao „domaći“ ili „butik proizvodi“, čime se potrošači dovode u zabludu. Ova neoznačena jaja mogu dolaziti iz uzgoja koji uzrokuje tešku patnju životinjama, dok im kupci, nesvjesni, daju svoju podršku.
Baterijski uzgoj kokoši je već zabranjen u mnogim europskim zemljama, među kojima su Austrija, Luksemburg i Švicarska. Njemačka i Češka su zabranile baterijske kaveze, no još uvijek postoje prijelazni periodi, dok se u Slovačkoj, Danskoj i Nizozemskoj također očekuje uskoro ukidanje ovog načina uzgoja.
U Sloveniji, pokretači inicijative već su prikupili gotovo 18 tisuća potpisa za zabranu kaveznog uzgoja, a poslali su više od 450 dopisa Ministarstvu poljoprivrede i drugim nadležnim institucijama. Inicijatori pozivaju sve koji se protive patnji životinja da im se pridruže u borbi za ukidanje baterijskog uzgoja.
Posljedice za javno zdravlje i okoliš
Osim patnje životinja, neadekvatni uvjeti na farmama predstavljaju i ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju. Mrtve životinje u kavezima, prašina koja može biti izvor zaraze, kao i prenapučenost koja uzrokuje širenje infekcija, ne samo da šteti samim kokošima, već i ljudima koji konzumiraju takve proizvode. Udruga AETP apelira na vlasti da hitno poduzmu mjere koje će zaštititi životinje i zdravlje građana.
„Kavezni uzgoj kokoši nesilica mora prestati. Ovo nije samo pitanje dobrobiti životinja, već i našeg zdravlja i okoliša. Pozivamo vlasti i sve ljude dobre volje da podrže ovu inicijativu i stanu na stranu životinja“, zaključuju iz AETP-a, prenosi Net.hr.