NOĆAS GORJELI DIMNJACI! Vatrogasci upozoravaju: u vrijeme leda i bure najveća opasnost prijeti od smrtonosnih požara

Foto: Ilustracija (Goran Kovacic/PIXSELL)

Svi se boje skliskih prometnica i lomova kostiju, no veća opasnost prijeti od smrtonosnih požara

Ususret najavljenom mini-ledenom dobu svi se boje skliskih prometnica i lomova kostiju, međutim vatrogasci upozoravaju da veća opasnost prijeti od smrtonosnih požara.

Noćas su tako na širem riječkom području vatrogasci intervenirali više puta zbog požara dimnjaka pa nije zgorega u sezoni pojačanog grijanja još jednom provjeriti stanje svih instalacija a posebno dimnjaka.

Proteklih dana na području u nadležnosti Policijske uprave primorsko-goranske zabilježena su ukupno četiri požara na građevinskim objektima i dva požara na kontejnerima.

U požaru koji je izbio jučer oko 7 sati u obiteljskoj kući na području Jadranova oštećen je dio namještaja u spavaćoj sobi. Uzrok požara je ljudska radnja, a materijalna šteta će se utvrditi naknadno.

Požari na obiteljskim kućama sinoć su zabilježeni i u Rijeci i to na području Kozale gdje se na kući zapalilo krovište, dok je na području Trsata na kući se zapalio dimnjak.

Sinoć oko 21.45 sati u obiteljskoj kući u Loparu na Rabu došlo je do požara krovišta koji se proširio i na ostale dijelove kuće. U gašenju ovog požara sudjelovali su vatrogasci DVD-a Lopara i Raba. Požar je u potpunosti lokaliziran u 23.30 sati, a oštećena je 79 –godišnja hrvatska državljanka, vlasnica kuće.

Noćas se i u Bakru zapalio dimnjak na obiteljskoj kući 75-godišnjeg vlasnika. Uzrok požara i pričinjena šteta utvrdit će se naknadno.

Požari kontejnera za otpad evidentirani su subotu, 24. veljače na području Drenove i Kastva. Požar su ugasili djelatnici JVP Rijeka, a materijalna šteta procjenjuje se na najmanje 1200 kuna. Građanima i ovom prilikom savjetujemo da u kontejnere za smeće ne odlažu zapaljive materijale (pepeo, opuške i slično) jer mogu izazvati požar i nakon 24 sata. Također, u sezoni grijanja povećana je mogućnost izbijanja požara, a time i ugrožavanja ljudskih života i većih materijalnih šteta.

U cilju prevencije požara građanima savjetujemo sljedeće:

-Redovito, najmanje jednom godišnje pregledavajte dimnjake

-Prije početka sezone grijanja peći i druge uređaje za grijanje trebao bi kontrolirati ovlašteni serviser

-Plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) potrebno je obavezno servisirati, i to od strane ovlaštenih stručnih servisera radi povećanja sigurnosti i racionalnije potrošnja goriva

-Sustav centralnog grijanja redovito provjeravajte kako bi izbjegli opasnosti izazvane neispravnim uređajima

-Ukoliko mijenjate uređaja za loženje ili gorivo potreban je obaviti izvanredni pregled dimnjaka

-Prilikom korištenja peći ili kamina sklonite sve lakozapaljive stvari koje su u njihovoj blizini

-Tople peći na ulje nemojte ponovno uključivati dok se potpuno ne ohlade

-Plinska kuhala i druge aparate s otvorenim plamenom ne koristite u prostorima u kojima se skladište, proizvode ili obrađuju zapaljivi i eksplozivni materijali

-Ukoliko u prostoriji osjetite kiselkasti miris, odmah isključite plin!

Dimnjačara pozovite ako:

-Dimnjak dobro „ne vuče“

-Glatke površine u prostoriji se orošavaju i vlaže (moguće se radi o povratu dimnih plinova)

-U prostoriji se osjećaju neuobičajeni mirisi

-Dimnjak se urušava ili je nešto upalo u njega.

U priloženom videu podsjetnik na to što bi trebalo učiniti za sigurnost svakog doma.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari