SIGURNA POBJEDA

RIJEKA-ISTRA1961 5:1! Uspješna generalka bijelih pred Kup

Nogometaši Rijeke pobijedili su Istru 1961 (5:1) u posljednjoj provjeri pred ogled polufinala Kupa Hrvatske protiv Osijeka što je na rasporedu u nedjelju 31. svibnja (Stadion HNK Rijeka, 20.15)

RIJEKA – ISTRA 1961 5:1
Stadion HNK Rijeka: Sudac: Ivan Bebek (Rijeka).

Strijelci: 1:0 Andrijašević (5′), 2:0 Čolak (11′), 2:1 Fintić (15′), Lončar 3:1 (64′), 4:1 Murić (80′), 5:1 Galović (98′).

RIJEKA: Pandur, Tomečak, Capan, Velkovski, Smolčić, Štefulj, Lepinjica, Halilović, Andrijašević, Gorgon, Čolak. Još su igrali: Prskalo, Braut, Galešić, Galović, Murić, Yateke, Escoval, Čeliković, Lončar, Pires.

ISTRA 1961: Čondrić, Rufati, Balgojević, Bosančić, Franić, Fintić, Regan, Pavić, Gržan, Sane, Guzina. Još su igrali: Tomašević, Bušnja, Burić, Lončar, Einar, Grujević, Ivančić, Bernobić, Močinić, Octavio, Sergi, Lisica, Maganjić, Perić-Komšić, Delić, Sadiku.

Utakmica se prema dogovoru igrala 2×60 minuta, period u kojem su treneri dobili priliku isprobati sve igrače i taktičke zamisli pred nastavak sezone.

Rijeka je povela već u petoj minuti. Čolak je primio loptu na desnoj strani i krenuo prema sredini. Kada se činilo da će napadač Rijeke možda zakomplicirati situaciju, Čolak je proigrao Franka Andrijaševića koji je primio loptu u srcu kaznenog prostora i poentirao – 1:0.

Već u 11. minuti bilo je 2:0 za Rijeku. Brzu tranziciju nije mogao spriječiti ni prekršaj na Andrijaševiću trideset metara od gola. Sudac Bebek pustio je prednost, Tomečak je ubacio s desne strane, a Čolak odličnom reakcijom pospremio loptu u mrežu – 2:0.

Istra 1961 u prvih deset minuta nije uspjela zaprijetiti, a prva naznaku prijetnji gostiju stigla je u 14. minuti. Gržanu se otvorio prostor na desnoj strani, ali u konačnici nogometaš Istre 1961 htio je previše i propala je prilika. Ipak, taj pritisak donio je korner i gol Istre 1961 u 15. minuti.

Nakon ubačaja iz kuta, obrana Rijeke nije dobro reagirala, lopta je došla do Fintića koji je iskoristio situaciju i s 15 metara zatresao mrežu – 2:1.

Nakon jakog uvoda, obrane su u nastavku zatvorile prilaze vratima. Bijeli su u tom periodu bili bolja ekipa, u nekoliko navrata imali su nekoliko izglednih situacija, ali nedostajalo je ideje u završnici.

U 40. minuti Štefulj je izborio slobodan udarac. Halilović je odlično ubacio, Čolak malo skrenuo loptu glavom, ali udarac je otišao pored gola.

Osam minuta kasnije Halilović je okušao udarac s 25 metara, ali Čondrić je uz manju sigurnost otklonio opasnost.

Istra je blizu gola bila u 52. minuti, ali proigravanje Bušnje je propalo nakon što Guzina nije uspio iskontrolirati loptu pred golom Rijeke.

I onda je uoči kraja prvog dijela (60′ minuta), u 57. minuti, nakon teškog prekršaja Blagojevića na Haliloviću, zaiskrilo na travnjaku. Glavni sudac Bebek, odlučio je smiriti situaciju poslavši pod tuš Capana i Blagojevića.

Na početku drugih 60 minuta, Simon Rožan poslao je na travnjak novu postavu.

U 64. minuti Braut je sjajno ubacio s lijeve strane, ali udarac Murića obranio je vratar Istre. Lopta je došla do Yatekea koji je odigrao povratno dodavanje, natrčao je Lončar i poentirao s 12 metara – 3:1.

Istra je pokušala zadržati priključak, u 69. minuti na sceni je bio Ivan Močinić, ali snažan udarac s 25 metara bivšeg nogometaša Rijeke obranio je Prskalo. Još se jedan Riječanin u redovima Istre istaknuo, Bušnja se u 76. minuti našao u dobroj prilici, ali udarac je otišao preko gola.

I onda je stigao četvrti gol. Nova brza akcija Rijeke po desnoj strani koju je okončao Murić preciznim prizemnim udarcem – 4:1.

Samo minutu kasnije, nakon kornera Rijeke, lopta je došla do Lončara koji je sjajno potegnuo volej iz prve, ali vratar Istre odlično je reagirao.

Peti gol stigao je u 98. minuti. Lončar je izveo korner, Galović odlično pucao glavom, a unatoč odličnoj paradi vratara Majkića, koji je uspio dotaknuti loptu, ona je u konačnici završila u mreži.

Zanimljiva situacija odigrala se u 104. minuti. Vratar Nwolokor je, nakon jedne povratne lopte, pogriješio i odigrao za napadača Istre 1961. Vratar Rijeke bio ga je prisiljen srušiti na 18 metara, a sudac Bebek pokazao mu je žuti karton, budući da su dvojica braniča Rijeke bila bliže golu.

Kako je utakmica odmicala sve veći broj izmjena ostavio je svoj danak, ali Rijeka je na kraju zasluženo stigla do pobjede i tako uspješno zaključila pripremni period pred ogled Kupa.