U utorak i srijedu, 27. i 28. listopada 2020.g. u 19.00 sati u HKD-u na Sušaku (Strossmayerova 1, Rijeka) održat će se nastavak festivala Tranzit izvedbom predstave fizičkog kazališta Dragocjeni biser, u produkciji Kreativnog laboratorija suvremenog kazališta KRILA, a kao dio programa Kuhinja različitosti Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Predstava se bavi osobnim ulogama, identitetom i društvenim odnosima, a glavni motivi predstave su poniranje, refleksija i neprestano suočavanje sa samim sobom te traženje autentičnog unutarnjeg bića i istinskog puta.
Cijena ulaznice je 50 kuna, a ulaznice se mogu rezervirati na www.krila.org ili e-mailom na info@krila.org.
Prema konceptu, režiji i koreografiji Ivane Peranić, autorica i njena scenska partnerica Andrea Crnković tragaju za stvarnošću. Jer, kao što kaže Gabor Mate, kada smo odvojeni od našeg istinskog ja onda više nemamo osjećaj za stvarnost i za istinu. U predstavi je naglasak stavljen na autoričinu samo-refleksiju u kojima se miješa subjektivno i fikcionalno, stvarno i performativno. Autorski tim je veliku pažnju posvetio suigri i međusobnoj povezanosti scenskih elemenata koreografije, svjetla, glazbe, rekvizita i kostimografije.
Peranić ovim radom nastavlja umjetničko istraživanje kompleksa sjećanja i implicitne memorije tijela kao temelja koreografsko-glumačke igre, koje je počela prije dvije godine u predstavi “Pod pozornicom”, jednom od najuspješnijih plesnih predstava i predstava pokreta u 2017. godini.
Predstave se održavaju uz poštivanje svih važećih mjera za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19. Svi se sudionici i posjetitelji pozivaju na poštivanje mjera: pojačanu osobnu higijenu, fizičku udaljenost te ispravno nošenje zaštitnih maski za lice. Osobama starije životne dobi ili oboljelima od kroničnih bolesti ne preporučuje se dolazak na događanje.
Aktivnosti projekta provode se uz financijsku podršku RIJEKE 2020, Zaklade Kultura nova i Austrijskog kulturnog foruma Zagreb.
O umjetnicima:
Ivana Peranić je samostalna kazališna umjetnica, izvođačica, koreografkinja i edukatorica koja preko dvadeset godina profesionalno djeluje na nezavisnoj izvedbenoj sceni. Diplomirala je i magistrirala na The International School of Corporeal Mime u Londonu, te na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Surađivala je s eminentnim domaćim i inozemnim izvedbenim umjetnicima, te je sudjelovala na brojnim festivalima u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2011. vodi umjetničku organizaciju KRILA, a od 2018.-2020. bila je umjetnička voditeljica europskog projekta i umjetničkog inkubatora MAKE A MOVE (www.makeamoveproject.eu).
Ivana Kalc je plesačica, koreografkinja i plesna pedagoginja. Educirala se na Salzburg experimental academy of dance, Austrija i na privatnom sveučilištu Anton Bruckner – Institute for Dance Arts, Linz, Austrija, gdje 2008. stječe titulu Bachelor of Arts. Surađivala je s brojnim umjetnicima, organizacijama i institucijama. Vlastitu autorsku i pedagošku praksu razvija kroz umjetničku organizaciju Kabinet. Od 2016. jedna je od pokretačica i umjetnička direktorica Festivala suvremenog plesa i pokreta Periskop (www.kabinet.com.hr).
Andrea Crnković je redateljica, izvođačica i arhitektica te radi kao voditeljica umjetničke organizacije ArtTeatar BOUM! čija je i suosnivačica. Isprepliće kazalište sa digitalnom, vizualnom i video umjetnošću te arhitekturom baveći se temama otuđenja, ne-mjesta, apsurda i percepcijom suvremenog gledatelja. Surađivala je sa brojnim kazališnim kompanijama i institucijama, učestvovala na festivalima i manifestacijama u Europi i SAD-u. (ww.atboum.com)
Enver Krivac (1976) je multimedijalni umjetnik iz Rijeke. Djeluje na područjima književnosti, glazbe, videa i likovne umjetnosti. Član je neformalne riječke književne skupine Ri-Lit i Hrvatskog društva pisaca. Djeluje kao ko-autor i producent u glazbenom kolektivu Japanski Premijeri. Kao skladatelj surađuje s riječkim umjetničkim organizacijama PoMoDoRi, KRILA i Kabinet. (https://japanskipremijeri.bandcamp.com)
Tajči Čekada je multimedijska umjetnica čiji su radovi uglavnom produkt eksperimentiranja i kombiniranja različitih medija – performans, fotografija, video, kostimografija, oblikovanje odjeće (www.tajcicekada.com).
Gianfranco Mirizzi je digitalni umjetnik i arhitekt koji se bavi aspektima tehnologije, participacije, interakcije i institucionalizacije u umjetnosti. Njegov rad obuhvaća različite medije i područja: video, zvuk, svjetlo, elektronika, interaktivne instalacije, arhitekturu, performativnu umjetnost. Izlagao je i surađivao na mnogobrojnim projektima u Americi i Europi.