Veterinar Hrvoje Labura iz Veterinarske ambulante Rovinj nedavno je zabilježio slučaj “lažne bjesnoće”, poznate i kao bolest Aujeszkoga, koja je posljednji put u Istri otkrivena prije više od dva desetljeća. Ovaj alarmantni slučaj dogodio se prije desetak dana, kada je u ambulantu doveden pas zaražen nakon kontakta sa sirovim mesom divlje svinje. Na žalost, pas nije preživio, piše Istra24.
Kako dolazi do zaraze?
Prema riječima dr. Labure, bolest Aujeszkoga najčešće prenose domaće i divlje svinje, koje obično ne pokazuju simptome zaraze, što omogućava širenje bolesti unutar njihove populacije. Psi i mačke, kao i drugi mesožderi, mogu se zaraziti konzumiranjem zaraženog sirovog mesa ili dodirom sa zaraženom krvlju.
“Lovci trebaju biti posebno oprezni i nikada ne hraniti svoje pse sirovim mesom”, naglasio je dr. Labura. Premda bolest ne predstavlja opasnost za ljude, ona je gotovo uvijek smrtonosna za zaražene životinje.
Bolest se kod pasa razvija vrlo brzo, a simptomi uključuju:
Nemir i agresivnost
Povraćanje i proljev
Obilno lučenje sline
Ubrzan puls i groznicu
Intenzivan svrbež, osobito ušiju i nosa
Neurološke poremećaje poput paralize i konvulzija
Kako je opisao dr. Labura, zaražene životinje obično ugibaju zbog teškoća u disanju, srčanih smetnji i neuroloških komplikacija.
Nema cjepiva u Hrvatskoj
Trenutno u Hrvatskoj ne postoji cjepivo protiv bolesti Aujeszkoga, što dodatno otežava zaštitu kućnih ljubimaca. Prema podacima instituta koji je potvrdio zarazu, gotovo svaka druga divlja svinja u regiji nosi ovaj virus, što čini situaciju još zabrinjavajućom.
Važnost prevencije
Ministarstvo poljoprivrede istaknulo je kako je bolest Aujeszkoga akutna virusna zarazna bolest koja najčešće pogađa svinje, dok su psi i mačke u velikoj opasnosti ukoliko dođu u kontakt s kontaminiranim sirovim mesom. Lovci i vlasnici kućnih ljubimaca trebaju biti svjesni rizika i pridržavati se preventivnih mjera kako bi zaštitili svoje životinje, piše Net.hr.