
Sušilice rublja sastavni su dio mnogih domova. Praktične su i štede vaše vrijeme. Međutim, da bi ispravno radile, morate ih znati pravilno koristiti.
Sušilica rublja je naš kućanski pomagač koji čini da sušenje mokre odjeće više nije dosadan zadatak. Zahvaljujući njoj odjeća je iznimno mekana i ugodna na dodir. Međutim, važno je zapamtiti nekoliko jednostavnih pravila za njezino pravilno korištenje. Ostanite s nama i saznajte sve o sigurnom korištenju sušilice rulja.
Sušilica za rublje – otkrijte njezine prednosti
Sušilice rublja imaju mnoge prednosti – prije svega, jednostavne su za korištenje i funkcionalne. U sat vremena osušit će odjeću koja bi se na zraku, tijekom jesenskih i zimskih mjeseci, trebala sušiti i do dva dana. Sušenjem rublja u sušilici uštedjet ćete dragocjeno vrijeme koje biste mogli potrošiti na druge aktivnosti. Zahvaljujući posebnim funkcijama sušilice vaše će rublje biti mekano i mirisno, a odjeća neće biti zgužvana.
Kako koristiti sušilicu za rublje – najvažnija pravila
Rukovanje sušilicom za rublje vrlo je jednostavno i ne bi trebalo predstavljati poteškoće čak ni za neiskusnu osobu. Sve što trebate učiniti je staviti mokru, svježe opranu odjeću u bubanj, postaviti odgovarajući program i pritisnuti tipku za pokretanje. U bubanj možete staviti i mirisne kapsule ili maramice.
Kako bi proces sušenja tekao glatko i dao najbolji mogući učinak, slijedite nekoliko jednostavnih pravila:
- u sušilicu stavljajte samo centrifugirano rublje – prije nego što ga stavite u bubanj, provjerite da iz njega ne curi voda. Preopterećena sušilica radit će dulje i trošiti više energije. Štoviše, sušenje veće količine rublja nego što je predviđeno u nekim slučajevima može oštetiti bubanj.
- Odaberite program prema vrsti tkanine – sušilice nude više načina sušenja rublja koji se razlikuju prema tome kakav je materijal u pitanju. Sukladno tome možete odabrati program za sušenje pamuka, vune ili svile, zatim program za sušenje ručnika, posteljine i popluna, program za sušenje košulja i sl. Odaberite pravi program kako biste skratili vrijeme rada uređaja, a i kako ne odjeća ne bi „presušila” i dodatno izgužvala. Za osvježenje osjetljivih tkanina bez potrebe za pranjem možete koristiti funkciju pare ako je ima vaša sušilica.
- Sušite samo odjeću koja se smije sušiti strojno – prije nego što stavite odjeću u sušilicu i pokrenete neki od programa, obratite pozornost na ono što je označeno na etiketi. Ako je naznačen prekriženi kvadrat s krugom u sredini, to znači da se artikl ne može sušiti u sušilici. U suprotnom može doći do skupljanja ili oštećenja. U tom je slučaju bolje objesiti rublje na stalak za sušenje ili na vješalicu.
- Nemojte stavljati previše rublja – slijedite preporuke proizvođača. U bubanj stavite samo onu količinu rublja koja se preporučuje u uputama. Što je manje rublja, to će se brže osušiti i odjeća će se manje gužvati. Cijeli proces sušenja obično traje oko 60 minuta i ne bi trebao trajati duže od dva sata.
- Očistite filtar – trebali biste redovito čistiti filtar kako bi sušilica ispravno radila, budući da se ondje skupljaju razni ostatci, poput kose i dlaka. S vremenom nakupljene čestice mogu blokirati protok zraka i smanjiti učinkovitost procesa sušenja.