IDEMO PO TROFEJ!!

RIJEKA U FINALU KUPA!! Sjajnim preokretom Bijeli pobijedili Osijek i osigurali finale u Šibeniku!

U prvom poluvremenu Osijek je bio bolja momčad, ali Bijeli su u drugom poluvremenu iskoristili brojčanu prednost na terenu nakon isključenja Kleinheislera. Bočkaj je okrunio čvršću igru gostiju u prvom dijelu, a o premoći Osijeka dovoljno govori podatak da je Rijeka prvu pravu priliku za gol imala u 38. minuti preko Čolaka….

RIJEKA – OSIJEK 3:2 (0:1)

RIJEKA – Stadion HNK Rijeke na Rujevici. Utakmica polufinala Kupa Hrvatske. Sudac: Igor Pajač (Zelina). Gledatelja: –

Strijelci: 0:1 Bočkaj (16), o:2  (Bočkaj (48), 1:2 (Murić (66), 2:2 Čolak ( 73 – 11 m), 3:2 Yateke (86)

RIJEKA: Pandur, Tomečak, Capan, Galović (od 54′ Velkovski), Smolčić (od 65′ Yatéké), Štefulj, Lepinjica, Halilović (od 54′ Murić), Gorgon (od 54′ Lončar), Andrijašević, Čolak (od 90′ Escoval)
OSIJEK: Ivušić, Almeida, Kleinheisler, Majstorović, Grezda (od 62′ Jugović), Bočkaj, Talys (od 88′ Ndockyt), Žaper (od 88′ Mbakogu), Škorić, Lončar, Marić

Utakmica polufinala Kupa Hrvatske Rijeka-Osijek donijela je toliko željenih uzbuđenja ljubiteljima nogometa! Nogomet se vratio, i iako u uvjetima kakvi još nisu viđeni na Rujevici, bez prisustva gledatelja na tribinama, pokazao zašto je “najvažnija sporedna stvar na svijetu!

No kako su sugerirala zbivanja na travnjaku u prvom dijelu utakmice, korona-kriza i pauza od treninga i utakmica daleko je više naškodila momčadi Rijeke nego ekipi Osijeka. Tako je barem pokazalo prvo poluvrijeme utakmice polufinala Kupa Hrvatske koje je Rijeka izgubila 0:1. Nažalost, nije pomogla ni sjajna i gromoglasna podrška Armade sa stijena ponad sjeverne tribine stadiona na Rujevici.

No gori od rezultata prvog dijela utakmice je dojam kojega je ostavila igra Rijeke. Osijek se pokazao daleko čvršćom, bržom i odlučnijom momčadi što je rezultiralo terenskom premoći na početku utakmice. Nažalost, ta premoć, kako to obično bude, rezultirala je ranim vodstvom gostiju.

Gol se mogao i morao braniti, ali nažalost nitko iz obrane Bijelih nije imao dovoljno snage, odlučnosti i brzine da presiječe jednu loptu koja je putovala “preko pola igrališta” da bi naposlijetku pronašla strijelca Bočkaja koji se brzim trkom “ušuljao” iza leđa riječke obrane. Oštra lopta Silve s desne strane napada gostiju prošla je kroz kazneni prostor Rijeke, Bočkaj je stigao na drugu vratnicu i hladnokrvno “raspalio”, “probušio” Pandura i doveo goste u prednost.

Rijeka je pokušavala na način koji je večeras teško prolazio pored budnih Osječana. Teško se pribijala sredina terena koju su kontrolirali gosti pa se često uglavnom dugim loptama tražio Čolak, što je igra koja se pored rastrčanih i kombinatorici sklonih gostiju koji su igrali “po travi” činila pomalo staromodnom.

Takvim načinom Bijeli u igri prema naprijed nisu napravili baš ništa, sve dok do nešto više prostora i inicijative na desnom boku nije došao – i ostvario prednost – Tomečak.

Upravo je jedna njegova akcija po desnom boku rezultirala i najboljom (i jedinom) prilikom za Bijele u prvom dijelu utakmice. Tomečak se lijepo provukao po desnoj strani i ubacio, ali udarac Čolaka glavom otišao je pored gola.

Gosti su na odmor mogli otići i s većom prednošću. U 44. minuti Galović je izgubio loptu, Grezda je ubacio, a Marićev udarac otišao je preko gola, kada su loptu već svi vidjeli u mreži!

Nažalost po Rijeku, kako je završilo prvo poluvrijeme nastavilo se i u drugom. Odmah na početku – šok za Riječane. Pandur je zakomplicirao situaciju i umjesto ispucavanja pokušao je odigrati kratko dodavanje. Lopta je došla do Bočkaja koji je sjajno pogodio s lijeve strane kaznenog prostora “zakucavši” loptu uz samu vratnicu vratara domaćih.

Iako je bila tek 48. minuta utakmice, mnogi su pomislili da je ovo večeras – gotova priča. Ne i trener domaćih Simon Rožman koji odmah vuče potez – trostruku izmjenu. Umjesto Galovića, Gorgona i Halilovića ušli su Velkovski, Lončar i Murić! Neke od njih očekivali smo na terenu i od početka utakmice …

Novi tračak nade u 56. minuti. Laszlo Kleinheisler je zaradio drugi žuti karton odnosno isključenje nakon prekršaja nad tek pridošlim Lončarom. Riječani su sve bacili u napad!

I to se isplatilo, ulaskom navedenoga trojca brojčana prednost Riječana počela se itekako osjećati na travnjaku, i došlo je do smanjenja vodstva gostiju  a ubrzo i izjednačenja rezultata!

U 66. minuti nakon ubačaja s lijeve strane, lopta se odbila do Murića koji je sjajno pogodio! Samo pet minuta kasnije, penal za Rijeku! Nakon ubačaja iz kuta, kontakt Talysa i Capana, a sudac Pajač pokazao je na bijelu točku nakon što je Capan udaren laktom. Čolak je bio siguran s bijele točke, i Rijeka je spretno i sretno došla do izjednačenja!

No tu nije bio kraj, Bijeli nisu željeli mirno čekati eventualni produžetak. U 86. minuti  brza kontra Rijeke koju je otvorio i zatvorio Yateke. Lončar je na kraju donio loptu pred gol Osijeka, Yateke je poentirao s ruba kaznenog prostora!

I na samom kraju utakmice, u sudačkoj nadoknadi vremena, za svoju grešku kod 0-2 iskupio se na sjajan način mladi vratar Rijeke Pandur! Osječani su svi krenuli na skok nakon slobodnog udarca, i nakon nekoliko odbijanja lopta je došla do Silve koji je topovski tukao prema golu Rijeke. Pandur je “muški” uletio prema snažno upućenoj lopti, i tijelom spriječio njezin ulazak u mrežu! Finale utakmice za infarkt, ali zaslužio je mladi vratar Rijeke da se naposlijetku i on prometne u jednoga od junaka utakmice!