Grad je prije više od godinu dana postao gradilište. Obiteljska liječnica Mirjana Krstić Arbanas kaže: ‘Otkako su počeli radovi, bilo je padova koji su s time u direktnoj vezi. U KB na Sušaku kod traumatologa završilo njih petero, s lakšim je ozljedama bilo njih 20-ak’
Primorski gradić već je dugo veliko gradilište, u Bakru se kopa na sve strane jer se rješava problem koji postoji oduvijek, a to su i vodovod i kanalizacija.
Mještanin Marko Nenadić negoduje zbog izgleda mjesta: “Godinu dana razrovan, cijeli Bakar, ne jedna ulica, nego cijeli Bakar!”
Radovi su počeli lani, a uz rub uređene rive je velika crna cijev koja je garancija vodoopskrbe za mještane.
Baš tu je pala 85-godišnjakinja čiji nam sin Nikola Petković govori: “Gradilište je trebalo biti osigurano, označeno. A nije bilo označeno, majka je pala preko apsolutno neoznačene, tanke, nevidljive špage podignute na manje od 10 centimetara dakle u visini gležnja, na rivi.”
Evo što na sve ovo kaže gradonačelnik Bakra:
Sin nam je pokazao fotografiju sporne špage, a posljedica su, kaže, tri slomljena rebra i druge ozljede. Spremaju tužbu.
Andrina Aleksić potvrđuje da ona nije jedina ozlijeđena: “Već se ih fajn razbilo, leže žene koje su pale. I ja brinem, kako da ne!”
Tamošnja obiteljska liječnica Mirjana Krstić Arbanas ukazuje na brojeve iza kojih, kaže nam, stoji dokumentacija: “Otkako su počeli radovi, bilo je padova koji su s time u direktnoj vezi. Govorimo o pacijentima koji su liječeni i obrađivani u Kliničkom bolničkom centru na Sušaku kod traumatologa i takvih je bilo točno petero ljudi. A što se tiče padanja, grebanja i manjih ozljeda kao što su oguljotine, znači sve ozljede koje su okarakterizirane kao lakše, njih je bilo cirka 20-ak.”
Unatoč svemu većina, mještana podržava radove, ali s boljom sigurnosnom zaštitom.
Branko Šaškvan nam kaže: “Mora se kopati. Ako se ne kopa, neće se nikad završiti, znači moramo malo pretrpjeti tu raskopanu situaciju i nadam se da će biti brzo gotovo.”
Smiljka Vulinović slaže se: “Ako hoćemo kasnije imati uredno i funkcionalno, onda moramo potrpiti.”
Marin Roberti kaže zašto je i on za radove: “Sad će biti zaljev čist i moći će se ljudi kupati, moremo kupalište napraviti i sve, do sad nismo mogli niš dokle kanalizacija je tu hodila va more!”
Situacija je sada, blago rečeno, vrlo nezgodna.
Andrej Marochini, direktor Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija Rijeka, kaže kakvo je stanje: “S obzirom na to da imamo 30 direktnih ispusta u more koji nemaju nikakvu obradu otpadnih voda… Što se tiče kanalizacije izgrađeno je 85 %, što se tiče vodne mreže izgrađeno je 65 %.”
Radovi zasad idu po planu, a trebali bi biti gotovi do svibnja iduće godine, izvještava Maja Brkljača za RTL Danas.hr.