U OKVIRU MANIFESTACIJE

Galerija |Dodijeljene godišnje nagrade za izvrsnost hrvatskih muzejskih projekata

Idi na originalni članak

U okviru manifestacije “Dani hrvatskih muzeja” u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održana je svečana dodjela Godišnjih nagrada ICOM Hrvatska, kojom se potiče izvrsnost i konkurentnost hrvatskih muzejskih projekata.

Oglas

Na svečanom otvaranju manifestacije, okupljenima se u ime Ministarstva kulture i medija obratila Anuška Deranja Crnokić, ravnateljica Uprave za arhive, knjižnice i muzeje, pri čemu je naglasila dobro promišljen odabir kategorija po kojima se muzejski projekti nagrađuju, čime se potiče razvoj muzejske struke i djelatnosti u Hrvatskoj u skladu sa svjetskim suvremenim muzejskim praksama.

U ime Primorsko-goranske županije, Sonja Šišić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu, istaknula je da je veseli da se prva dodjela Godišnjih nagrada ICOM Hrvatska odvija upravo u Primorsko-goranskoj županiji, u kojoj djeluju i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Prirodoslovni muzej Rijeka, kojima Županija kao osnivač uvijek nastoji pružiti podršku u brojnim izvrsnim projetima koje ove ustanove provode.

Okupljene je pozdravila i ravnateljica Pomorskog muzeja Tamara Mataija dok je manifestaciju i svečanu dodjelu Godišnjih nagrada vodila Željka Modrić Surina, predsjednica ICOM Hrvatska i ravnateljica Prirodoslovnog muzeja Rijeka.

U kategoriji Međunarodna suradnja, Godišnju je nagradu osvojio projekt Buna/Upor/Revolt 1573-2023, koji su provodili Muzej Brdovec, Muzeji Hrvatskog zagorja – Muzej seljačkih buna, Muzej grada Zagreba iz Hrvatske te Mestni muzej Krško, Posavski muzej Brežice i Galerija Božidar Jakac iz Slovenije.

U kategoriji Međusektorska suradnja, Godišnja je nagrada dodijeljena projektu RemekTijelo kojeg su proveli Etnografski muzej, Institut za etnologiju i folkloristiku te Dnevna bolnica za poremećaje hranjenja Klinike za psihijatriju “Sveti Ivan”.

Posebna su priznanja u ovoj kategoriji dodijeljena projektu Zagrebački kvartovi, kojeg je Muzej grada Zagreba proveo s brojnim suradnicima s područja grada Zagreb ate projektu Francuske veze – Les liaisons françaises, koje je Francuska alijansa Zagreb provela u suradnji s Gradskim muzejem Sisak, Foto-klubom “Siscia obscura”m Muzejem Ivanić-grada, Hrvatskim športskim muzejem, Pučkim otvorenim učilištem vrbovec, Arheološkim muzejem u Zagrebu te Muzejskim dokumentacijskim centrom.

U kategoriji Tema međunarodnog dana muzeja, Godišnja nagrada je dodijeljena Performativno-instalacijskom radu Sun Worker Hrvatskog muzeja naivne umjetnosti, a posebno priznanje je dodijeljeno projektu Priroda i tehnika Muzeju Slavonije Osijek. Projekt Priroda i tehnika Muzeja Slavonije Osijek osvojio je i posebno priznanje u kategoriji Inovativne/održive muzejske prakse, u kojo je Godišnja nagrada dodijeljena projektu Stalni postav kao poticaj za taktilno-kinestetičke radionice s pripadajućom izložbom “Rak i mir”.

U nastavku programa održana je izborna skupština ICOM Hrvatska, na kojoj su muzejske stručnjakinje iz Primorsko-goranske županije, Jelena Dunato, ravnateljica Creskog muzeja i Tea Perinčić iz Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, ponovno izabrane za članice Izvršnog odbora, dok je Željka Modrić Surina ponovno izabrana za predsjednicu.

ICOM (International Council of Museums) je organizacija muzejskih stručnjaka osnovana 1946. na međunarodnom nivou, koja djeluje pri UN-u, sa savjetodavnim statusom pri Gospodarskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda (UNESCO-u). ICOM danas čini mreža od 45.000 članova, muzejskih stručnjaka iz 136 zemalja i teritorija, koji predstavljaju globalnu muzejsku zajednicu sa 119 nacionalnih odbora i 30 međunarodnih odbora posvećenih raznim muzejskim specijalnostima. Jedan od nacionalih odbora je i ICOM Hrvatska, čije sjedište je u Rijeci, na adresi Prirodoslovnog muzeja Rijeka, a koji okuplja hrvatske muzejske stručnjake i same muzeje.

Exit mobile version