EKSKLUZIVNO U Gradu Rijeci traju intenzivne konzultacije oko eventualnog smještaja izbjeglica u Rijeci!

Kako saznajemo iz dobro obaviještenih izvora, u Gradu Rijeci traju intenzivne konzultacije raznih službi povodom izbjegličke krize koja ja velikom jačinom, snažnije no što se očekivalo, pogodila Hrvatsku, gdje je u manje od 48 sati u zemlju ušlo preko 6000 migranata i izbjeglica, a kako danas ističe ministar zdravstva Siniša Varga u sljedećih desetak dana očekuje ih se čak 20.000!

Tim povodom i u Gradu Rijeci razmišlja se što učiniti ako dio odgovornosti za zbrinjavanje tih ljudi – a to je vrlo izgledna mogućnost – padne i na Primorsko-goransku županiju, odnosno Grad Rijeku. Sa službenim informacijama i možebitnim odlukama po tom pitanju još se ne izlazi u javnost, no podsjetimo kako se prije tri tjedna o tome za internetski portal oglasio gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel o čemu smo pisali OVDJE.

Posljednje informacije koje smo dobili danas, u četvrtak poslijepodne, iz  dobro obaviještenih izvora, govore kako će se prema Rijeci usmjeriti oko 500 migranata. Postrojbe civilne zaštite su spremne za mobilizaciju, i čeka se konačna odluka Državne uprave za zaštitu i spašavanje o njihovu angažmanu na prihvatu izbjeglica. Kako javlja naš izvor, svi pripadnici civilne zaštite na području PGŽ  od sinoć su u stanju pripravnosti!

Podsjetimo, gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel prije nekoliko tjedana je izjavio: „U Rijeci za sada ne postoji poseban plan koji bi se odnosio isključivo na prihvat izbjeglica iz područja zahvaćenih ratom, no Grad Rijeka je u stalnom kontaktu s Crvenim križem i ukoliko bude potrebno bit ćemo spremni reagirati. Kada bi u Rijeku došlo više tisuća izbjeglica najveći bi problem, kao i u drugim sredinama, bio njihov smještaj. Rijeka je površinom izuzetno mali grad, prostire se na samo 44 kvadratna kilometra i gotovo da i nema većih, praznih površina na kojima bi se mogli, primjerice, izgraditi privremeni prihvatni kampovi ili nešto slično. U objekt Crvenog križa moguće je smjestiti manji broj osoba. Ukoliko se ti kapaciteti popune, najbrže privremeno rješenje mogu biti sportske dvorane.

Kratkoročno rješenje mogu biti i različite hale poput trenutno praznih skladišta na Žabici, prazni prostori u kompleksu bivše tvornice Rikard Benčić ili pak u nekadašnjem industrijskom kompleksu Hartera, naravno uz određenu prilagodbu tih prostora odnosno uz osiguranje kreveta, pokretnih nužnika te tekuće vode. Što se tiče eventualne potrebe za osiguranjem obroka za izbjeglice, u Rijeci postoji kuhinja Crvenog križa čiji djelatnici mogu distribuirati obroke po terenu, a vjerujem da će, i u suradnji s različitim tvrtkama, ako bude potrebe, biti moguće postaviti i veći broj prijenosnih sanitarnih čvorova po gradu odnosno na lokacijama na kojima to bude i ako bude potrebno.

Također treba naglasiti da je eventualno zbrinjavanje izbjeglica prije svega stvar državne politike i politike resornog ministarstva, a Grad Rijeka će, ukoliko bude potrebno, slijediti sve njihove naputke“, rekao je za Index.hr gradonačelnik Grada Rijeke, Vojko Obersnel.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari