INICIJATIVI NEDOSTAJE „TEMELJ“? „Park znanosti“ na Mlaki danas ukopan u blatu…

Idi na originalni članak

U sklopu realizacije “Parka znanosti”, hvalevrijednog autorskog projekta Luke Vevereca kojeg je ostvario Grad Rijeka postavljeni su edukativni eksponati – glazbena ograda i zvučno zrcalo. Ali…

Oglas

Ali mnogim Riječanima koji su danas poželjeli razgledati novopostavljene eksponate zadovoljstvo je pokvarila uporna jesenska kiša – koja odavno nije novost u „gradu koji teče“ – koja je od zemljišta u Parku Mlaka napravila blatnu kaljužu, pa se eksponati i nisu mogli razgledati iz veće blizine. Cijeloj ideji dakle ne bi loše došla i jedna sasvim opipljiva čvršća gazna površina oko eksponata…

 

“Park znanosti” je autorski projekt koji je zamišljen s ciljem da se javna površina oplemeni interaktivnim znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama. Posjetiteljima pruža priliku da na interaktivan i zanimljiv način pokreću i osluškuju eksponate edukativnog sadržaja te tako spoznaju zašto i kako svaki od njih uspješno funkcionira. Uz zanimljivu, interaktivnu prezentaciju znanosti u sklopu igre i istraživanja eksponata Parka, znanstvene se spoznaje lako usvajaju i postaju dio općeg obrazovanja svih korisnika.

“Zvučna zrcala” su izvedena na način da se riječi izrečene šapatom u žarištu jednog “Zvučnog zrcala” čuju u drugom, udaljenom 20 metara. Funkcija ovog eksponata u povijesti je korištena u mehanizmima komunikacije na daljinu. “Zvučna zrcala” predstavljaju fizikalni fenomen, a eksponat pruža atraktivan efekt.

Koncept i struktura “Glazbene ograde” pruža posjetiteljima “Parka znanosti” doživljaj sviranja određene melodije. Udaranjem metalnih cijevi uzduž ovog eksponata posjetitelj može u hodu odsvirati “Odu radosti” Ludwiga van Beethovena.

Pored svakog esponata je postavljena opisna ploča koja sadrži opis na hrvatskom i engleskom jeziku te objašnjava kako i zašto pojedini eksponat funkcionira.

Vrijednost eksponata je 52.537,50kn, izvođač je tvrtka Veverec 91 d.o.o.

Exit mobile version