POSEBNO ISTAKNUTE

Galerija |Ove učiteljice i odgajateljice iz Rijeke dobitnice su nagrade „Ambasadori odgoja i obrazovanja“!

Idi na originalni članak

Dobitnice ovogodišnjih nagrada za individualni doprinos odgoju i obrazovanju odgojno-obrazovnim radnicima iz riječkih predškolskih i osnovnoškolskih ustanova su Orjana Marušić Štimac iz Osnovne škole Nikola Tesla, Gracijela Orobabić iz Osnovne škole Gornja Vežica i Kristina Nagradić iz Dječjeg vrtića Sušak.

Oglas

U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana je dodjela nagrada „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja“ Grada Rijeke. Grad Rijeka dodjeljuje nagradu „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja“ odgojno-obrazovnim radnicima iz riječkih predškolskih i osnovnoškolskih ustanova za individualni doprinos odgoju i obrazovanju koji je ostvaren u prethodne tri pedagoške, odnosno školske godine.

Dobitnice ovogodišnjih nagrada su: Orjana Marušić Štimac iz Osnovne škole Nikola Tesla, Gracijela Orobabić iz Osnovne škole Gornja Vežica i Kristina Nagradić iz Dječjeg vrtića Sušak.

 

Dodjeli nagrada prisustvovali su gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, zamjenici gradonačelnika Marko Filipović i Nikola Ivaniš, pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke Sanda Sušanj te članovi Povjerenstva za stručno vrednovanje i bodovanje podnesenih prijedloga za dodjelu nagrade „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja”.

Grad Rijeka je nagradu „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja“ za individualni doprinos odgoju i obrazovanju odgojno-obrazovnim radnicima (odgojiteljima, učiteljima, stručnim suradnicima i ravnateljima) iz riječkih predškolskih i osnovnoškolskih ustanova, koji je ostvaren u prethodne tri pedagoške odnosno školske godine, uveo 2020. godine.

Nagrade Ambasadori odgoja i obrazovanja

Čestitajući dobitnicama nagrada gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel kazao je kako ovom nagradom Grad Rijeka želi istaknuti neprocjenjivu ulogu proaktivnih, inovativnih i predanih odgojno-obrazovnih radnika i radnica u procesu prepoznavanja i razvoja potencijala sve djece, u izgradnji održive i demokratske škole, a time i uspješne i sretne zajednice.

 

“Godina iza nas je bila izazovna, opterećena problemima vezanim uz pandemiju u kojoj su naši obrazovno-odgojni djelatnici pokazali da se znaju nositi s problemima s kojima se tijekom izvođenja nastave i rada s djecom susreću. Znamo da ništa ne može zamijeniti neposredni kontakt učenika i učitelja. Odgojno obrazovni proces izuzetno je važan u formiranju čovjeka, počevši od uloge roditelja, do odgajatelja u vrtiću i učitelja u osnovnim, nastavnika u srednjim školama i na koncu na fakultetima. Taj proces je, a to znamo svi, u našem društvu nedovoljno vrednovan.

Među dobitnicima nagrade je ove godine i Orjana Marušić Štimac koja je bila aktivni sudionik u procesu osmišljavanja i uspostave Građanskog odgoja na kojeg smo jako ponosni i koji je kod nas prisutan već četiri godine. Pokazali smo da je i na lokalnoj razini moguće napraviti iskorake ukoliko za to postoji dobra volja.

Stara narodna izreka kaže Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati – a to pokazuje veliki broj odgajatelja i nastavnika svoj posao svakodnevno rade iznad onog za što dobivaju plaću.”, istaknuo je gradonačelnik Obersnel u obrazloženju ovih nagrada.

Povjerenstvo za stručno vrednovanje i bodovanje podnesenih prijedloga za dodjelu nagrade „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja“ koje čine: Lana Golob, dr. sc. Ivan Cerovac, dr. sc. Vesna Kovač, dr. sc. Jasna Krstović i dr. sc. Lidija Vujičić zaprimilo je na Javni poziv pet prijedloga za dodjelu nagrade. Povjerenstvo je gradonačelniku Grada Rijeke predložilo da se nagrada „AmbasadoRI odgoja i obrazovanja“ u 2021. godini dodijeli sljedećim odgojno-obrazovnim radnicama: Orjani Marušić Štimac iz Osnovne škole Nikola Tesla, Gracijeli Orobabić iz Osnovne škole Gornja Vežica i Kristini Nagradić iz Dječjeg vrtića Sušak.

Nagrada se dodjeljuje u novčanom obliku, u iznosu od 7.000 kuna po osobi i u obliku pisanog priznanja koje je dobitnicama uručio gradonačelnik Grada Rijeke.

Orjana Marušić Štimac

Orjana Marušić Štimac, s ostvarenih 28 godina radnog staža u Osnovnoj školi Nikola Tesla, radi kao stručna suradnica psihologinja. U protekle tri školske godine bavila se utvrđivanjem psihofizičkog i akademskog statusa te raznim odgojno-obrazovnim potrebama učenika. Svojim stručnim kompetencijama doprinosi planiranju i programiranju, realizaciji i unaprjeđenju kvalitete i uvođenju inovacija u rad škole.

Osmislila je i realizirala je brojne projekte s ciljem unaprjeđenja suradnje odgojno-obrazovnih radnika u školi. Koordinirala je projekt edukacije za postupak oživljavanja u slučajevima iznenadnog zastoja rada srca, promovirala aktivnosti GOO-a u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta te koordinirala radionice i interaktivna predavanja na temu trgovine ljudima i nasilja u mladenačkim vezama. Korištenjem inovativnih metoda (IKT alati, interaktivna predavanja, e-savjetovanje) razvijala je partnerski odnos s roditeljima učenika škole.

Autorica je i koordinatorica iznimno vrijednog programa naziva Školsko poslijepodne samo za mene koji pruža posebnu i intenzivnu podršku djeci i obiteljima u riziku. Raznim ostvarenim suradnjama s organizacijama civilnog društva, ustanovama i lokalnom zajednicom obogatila je odgojno-obrazovni rad škole (e-psihološka pomoć za učenike, suradnja s Portićem, suradnja s Učiteljskim fakultetom u Rijeci, koordinacija Akademije održivog razvoja za nastavnike Volonterskog centra udruge Smart i slično). Organizirala je razne humanitarne akcije te programe na temu ljudskih prava i održivog razvoja. Redovito se stručno usavršavala razvijajući dodatne kompetencije kojima unaprjeđuje svakodnevni odgojno-obrazovni rad škole.

Gracijela Orobabić

Gracijela Orobabić zaposlena je kao engleskog i njemačkog jezika u Osnovnoj školi Gornja Vežica s ostvarenih 31 godinom radnog staža u toj ustanovi. Uz redovnu nastavu, u protekle tri školske godine vodila je interesnu skupinu učenika u dodatnoj nastavi stranih jezika naziva Dvojezični klub.

U nastavi se služi raznim inovativnim metodama poučavanja te kreira, objavljuje i dijeli obrazovne sadržaje i digitalne interaktivne sadržaje s učenicima, roditeljima, ostalim učiteljima te širom zajednicom. Učenike uključuje u razne aktivnosti i u školi i van škole. Ostvaruje kontinuiranu suradnju sa stručnim suradnicima Odjela za učenike s cerebralnom paralizom, a sa školskom psihologinjinom radi na projektu „Kako, zašto, može li?“ u radu s potencijalno darovitom djecom za koji osmišljava i provodi kreativne radionice. S učiteljicom kemije radi na projektu „Izumi“ te na suradničkom poučavanju učenika.

Također, osmišljavala je i provodila aktivnosti na temu ljudskih prava i održivog razvoja, a s učenicima je uspješno i kontinuirano realizirala brojne suradnje s raznim institucijama i ustanovama. Osim toga, dvije je godine za redom prepoznata kao jedna od najboljih odgojno-obrazovnih radnica u RH te je primala nagradu MZO-a. Redovito se stručno usavršava te stječe nove spoznaje i inovativne načine podučavanja koje rado dijeli s kolegicama i kolegama formalno i neformalno.

Kristina Nagradić

Kristina Nagradić, s ostvarenih 9 godina i 10 mjeseci radnog staža u Dječjem vrtiću Sušak, zaposlena je kao odgojiteljica. Osim primarne djelatnosti, tijekom protekle tri pedagoške godine radila je na osmišljavanju i provođenju radionica za odgojitelje, vodila mjesečne refleksije odgojno-obrazovnoga rada te radila na brojnim projektima s ciljem razvoja autonomije djeteta, kreativnosti, samoinicijative i jačanja samopoštovanja. Pored navedenoga, kontinuirano na brojne inovativne načine gradi partnerski odnos s roditeljima djece koja pohađaju ustanovu.

Organizirala je programe za usvajanje zdravih prehrambenih navika te razne humanitarne i radne akcije. Također, pokrenula je brojne suradnje sa zajednicom, obogativši tako odgojno-obrazovni proces ustanove. Planirala je, osmišljavala i provodila aktivnosti i igre na temu prijateljstva i uvažavanja različitosti (Projekt Super je biti različit). Sa stručnjacima je planirala poticaje za potencijalno darovitu djecu te je pružala savjetodavnu podršku njihovim roditeljima.

Organizirala je brojne projekte i posjete na temu odgoja i obrazovanja za ljudska prava i održivi razvoj (Radionica Plastiku reduciraj i svoje prijatelje educiraj, Voda znači voda, Ekologijom do zdravlja, slikovnica Naše zdravo tijelo). U svom je radu implementirala razne inovativne alate poučavanja poput te obrađivala važne teme poput zdravlja, ekologije, brojnih posjeta i slično. Redovito se stručno usavršavala stječući kompetencije kojima unaprjeđuje svoj svakodnevni odgojno-obrazovni rad.

U ime svih dobitnica na časti koja im je ukazana ovom nagradom zahvalila se Orjana Marušić Štimac naglasivši kako je za njih privilegija raditi s djecom.

S obzirom na promjene u obrazovanju koje je donijela pandemija korona virusa, danas je teško razlučiti tko je učitelj a tko učenik jer je život danas naočigled svakodnevno učenje. Ukoliko želimo participirati za bolje sutra svih nas, moramo naći i poticati dijete u svima nama. Ova nagrada je za nas nova odgovornost koju prihvaćamo kako bi taj posao obavljali još bolje.

Svečanost su glazbeno literarnim programom upotpunili Veronika Čiković, bivša stipendistica Grada Rijeke i Brigita Smoković, učenica 8. razreda OŠ Nikola Tesla.

Veronika Čiković na harfi
Exit mobile version