U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana je svečana akademija povodom Dana antifašističke borbe
Prigodnim govorom na svečanosti obratili su se zamjenik župana Vojko Braut, gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović i predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ Dinko Tamarut, koji su svim Riječankama i Riječanima, stanovnicima Primorsko-goranske županije i svim građanima Hrvatske čestitali Dan antifašističke borbe.
„Danas se nažalost susrećemo s mnogima koji veličaju fašizam što predstavlja potencijalnu opasnost. Povijest nas je nažalost naučila da mržnja zna naći svoj put, da se nečovječne ideje osvajanja, razaranja i ubijanja mogu ponovno rasplamtjeti. Moramo glasno dignuti glas protiv svih onih koji svojim pjesmama, simbolima i odorama veličaju fašističke i ustaške simbole, koji ljude dijele po nacionalnosti, vjeroispovijesti i sve one koji relativiziraju zločine iz mržnje,“ kazao je gradonačelnik Filipović, istaknuvši kako moramo biti svjesni da nije bilo antifašizma mi danas ne bismo živjeli slobodan život u slobodnoj državi.
Svi dosezi omogućeni su strašnim borbama u Drugom svjetskom ratu – žrtve su bile ogromne, a među zadnjima je oslobođena Rijeka koja je iz rata izašla gotovo potpuno srušena. Naši sugrađani su svoje srce i živote ostavili i u Domovinskom ratu, ponovno časno braneći suverenitet naše zemlje.
Gradonačelnik Filipović: Antifašizam poštujemo kroz svakodnevnu aktivnost
„Antifašizam poštujemo, ne kroz prazne riječi, već kroz svakodnevnu aktivnost, kroz odluke koje donosimo i kroz poštovanje prema svim društvenim pravima i slobodama. U identitetu Rijeke nema mjesta mržnji, diskriminaciji, nasilju, osvajanju i agresiji. Rijeka će se i nadalje otvarati prema svijetu, prema novim tehnologijama, novim tržištima i novim idejama – imajući uvijek na umu da su u naš grad dobrodošli svi koji se raduju ljepoti življenja i stvaranja, a naša će vrata biti zatvorena onima koji siju mržnju i žele društvo prema svojim vlastitim interesima“, poručio je gradonačelnik Filipović.
„Rijeka i cijela naša regija ponosne su što je u našoj tradiciji, ali i u našim sadašnjim opredjeljenjima, antifašizam uzdignut na najvišu ljestvicu te se njime vodimo u svim našim djelovanjima. Pozivam antifašiste Rijeke, sve generacije, neka i nadalje budu glas savjesti koji će nama koji donosimo odluke ukazivati na društvene nepravde i neiscrpne mogućnosti humanog razvoja“, naglasio je Filipović.
U ime SABA PGŽ Tamarut je kazao kako je pandemija koronavirusa spriječila da se mnogobrojnim aktivnostima obilježe značajne godišnjice iz naše povijesti: protekle godine 75 godina od završetka 2. svjetskog rata, a ove godine 80 godina od njegova početka.
Zamjenik župana Braut: Moramo stvarati društvo antifašizma
Dan antifašističke borbe obilježavamo u znak sjećanja na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda u šumi Brezovica kraj Siska. Bila je to prva antifašistička postrojba ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe.
„Protiv takvih laži možemo se boriti samo inzistirajući na istini i to kroz obrazovanje i odgoj, kako u školi tako i u obitelji te javnom prostoru. Moramo učiti našu djecu kritički razmišljati da bi ih opremili za život u suvremenom svijetu gdje su sve informacije, ali i dezinformacije dostupne sa dva klika na računalu. Upravo zato ne smijemo zaboraviti pouke naučene u Drugom svjetskom ratu i u Domovinskom ratu. Moramo stvarati tolerantno i uključivo društvo lišeno ekstremizama, nacionalizama, mržnje i netolerancije. Društvo koje će biti na ponos svima koji su se žrtvovali za te vrijednosti. Društvo koje će se uvijek naći na ispravnoj strani povijesti. Društvo antifašizma“, poručio je zamjenik Braut.
U glazbenom djelu programa nastupila je Katja Budimčić Sabljar uz pratnju Zvonimira Radišića na gitari.
Snimku akademije moguće je pogledati na You tube kanalu regionalne televizije Kanal Ri.