U MUZEJU GRADA RIJEKE

U Muzeju grada Rijeke predstavljene narodne nošnje naroda Crne Gore – Crnogoraca, Albanaca, Bošnjaka i Hrvata

Savez Crnogoraca Hrvatske, u suradnji s Folklornim ansamblom „Zora“ Opatija predstavio je u Muzeju grada Rijeke narodne nošnje naroda Crne Gore – Crnogoraca, Albanaca, Bošnjaka i Hrvata/Bokelja, iz fundusa Narodnog muzeja Crne Gore.

Nošnje je odabrala kustosica Etnografskog muzeja Cetinje, Tatijana Rajković, a modele – članove FA „Zora“ Opatija odabrao umjetnički koreograf, Gabrijel Funarić, prof.

Predstavljanju narodnih nošnji naroda Crne Gore nazočili su zamjenik župana Petar Mamula te predstavnici nacionalnih manjina koje djeluju u Rijeci i na širem području Primorsko-goranske županije.

VIDEO DANA:

Predstavljanje narodnih nošnji naroda Crne Gore – Crnogoraca, Albanaca, Bošnjaka i Hrvata, potaknuto je željom za vrednovanjem i promocijom bogatstva i raznovrsnosti njihovog tradicionalnog odijevanja, kao i bogatstva isprepletenosti različitih kultura.

Brojne kulturološke osobnosti koje se javljaju kao refleksija kulturnog, etničkog i vjerskog identiteta naroda koji nastanjuju prostore Crne Gore, čine jedinstvenu cjelinu sveukupnog kulturno-povijesnog nasljeđa. Ratovi, vjerski utjecaji, ekonomske prilike i gotovo neprekidna migracijska strujanja, presudno su kroz povijest utjecali na promjene u demografskoj strukturi određenog područja. Kao rezultat isprepletenosti stanovništva različitog nacionalnog i vjerskog sastava, nastala je specifična kulturna riznica iz čijeg se bogatog i raznolikog nasljeđa, kao posebna dragocjenost izdvajaju narodne nošnje.

Narodne nošnje su, poput svih drugih elemenata kulture, na svom razvojnom putu trpjele brojne promjene, mijenjale se i prilagođavale, modificirale ili dopunjavale, zavisno od danih prilika i shvaćanja ljudi u pojedinim epohama. Svaki narod i svaka etnička grupa stvarao svoju nošnju prema vlastitim potrebama i shvaćanju lijepog, dajući joj svoja obilježja i svoj pečat prepoznatljivosti. Kroz njihovu povijest moguće je otkriti duboko utisnute tragove starobalkanskog, grčkog, rimskog, bizantijskog i slovenskog nasljeđa, te iščitavati mediteranske i orijentalne utjecaje koji su tokom vjekova ispisivani na njima.

Kako je na predstavljanju nošnje rečeno, na nama je zadatak da njegujemo i cijenimo međukulturalni dijalog i saradnju i podstičemo razvoj i promociju svih onih vrijednosti koje predstavljaju dragocjen i neizostavan dio naše zajedničke kulturne baštine.
Predstavljena je crnogorska muška i ženska svitna /svečana nošnja, nošnja Bokeljske mornarice i ženska Dobrotska nošnja, zatim bošnjačka muška i ženska nošnja (Rožaje) te albanska muška nošnja i albanska ženska nošnja (Rožaje)

Ovu kulturnu manifestaciju sufinancirali su Uprava za saradnju sa dijasporom Crne Gore i Primorsko – goranska županija, a svesrdnu pomoć pružili prijatelji manifestacije: Narodni muzej Crne Gore, Muzej Grada Rijeke, FA „Zora“ Opatija, Grad Rijeka, Hrvatski radio-Radio Rijeka, Novi list, Regionalna televizija Kanal Ri.

Iz naše mreže
Preporučeno
Video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari