Dječja kuća, jedinstveni objekt u Hrvatskoj, namijenjen djeci i njihovu stvaralaštvu, otvoren je u petak u bivšem industrijskom kompleksu Benčić u Rijeci
Danas je u Rijeci, u novom kvartu kulture koji nastaje u kompleksu bivše tvornice Rikard Benčić, svečano otvorena još jedna, treća po redu zgrada. Ova je najposebnija, najvedrija i najšarenija i predstavlja jednu od najljepših priča u projektu Europske prijestolnice kulture u Rijeci. Riječ je o Dječjoj kući, kulturnom centru namijenjenom djeci, kakav u Hrvatskoj do sad nije postojao, a ne postoji ni u bližim okolnim zemljama.
Riječka Dječja kuća danas je otvorena na svečanosti u kojoj su sudjelovali Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i direktorica tvrtke Rijeka 2020 Irena Kregar Šegota.
Svečanost je, zbog epidemioloških mjera koje su na snazi, okupila manji broj uzvanika, među njima rektoricu Riječkog sveučilišta Snježanu Prijić Samaržija, zamjenike riječkog gradonačelnika Marka Filipovića i Nikolu Ivaniša te predsjednika riječkog Gradskog vijeća Andreja Poropata.
Gradonačelnik Vojko Obersnel na otvorenju je istaknuo kako je Dječja kuća najvrjednije nasljeđe projekta Europske prijestolnice kulture u Rijeci. Ona je važna za nove naraštaje Riječana, u kojoj će djeca moći pronaći ono što ih zanima, poput filma, glazbe, 3D printanja, knjiga i ostalog, ocijenio je riječki gradonačelnik.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao je da može izraziti zadovoljstvo, divljenje, ali pomalo i zavist, jer, kako je istaknuo, u Zagrebu takvih projekata nema.
“Ovo je kultura srca koja nas čini građanima”, istaknuo je predsjednik Republike.
Na svečanom otvaranju bila je i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek koja je rekla da je važno ulaganje u dječju kreativnost i jačanje kompetencija djece i mladih kako bi ona kasnije postala aktivni stvaratelji u kulturi ili upućeni korisnici.
Više u VIDEOPRILOGU (obilazak za medije 25. 03. 2021.)
“Drago mi je da se u okviru EPK osmislio i inkubirao ovaj prostor, koji obuhvaća sve vrste umjetnosti i kulture. To je putokaz i drugim sredinama da se okrenu djeci i mladima, istaknula je.
Ministrica je ovom prigodom podsjetila da je Ministarstvo pokrenulo program Ruksak pun kulture, namijenjen područjima koja nemaju mogućnosti pružanja kulturnih sadržaja kao Rijeka ili drugi veći gradovi. Tako je prije dva tjedna u Sisačko-moslavačkoj županiji pokrenut program koji omogućuje djeci osnovnih škola da bar jedan dan sudjeluju u kulturnom stvaralaštvu, rekla je Obuljen Koržinek.
Direktorica tvrtke Rijeka 2020 Irena Kregar Šegota je podsjetila da je programski pravac EPK nazvan po tom objektu, Dječja kuća, poslužio kao platforma za vježbanje suradnje različitih ustanova i umjetničkih grana te senzibiliziranje djece na nove prostore. Primjer je dječji festival Tobogan, koji se održava četiri godine za redom, i izložba 51000 Balthazargrad u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, koju je pogledalo više od 12 tisuća posjetitelja.
Autor projekta je riječki arhitekt Saša Randić a izvođač radova bila je tvrtka ING-GRAD iz Zagreba. Dječja kuća je u najvećem dijelu opremljena hrvatskim dizajnerskim proizvodima i namještajem mlade hrvatske tvrtke “Prostoria”.
Uz dvoranu su i druge radionice sa suvremenom opremom za audio i videostvaralaštvo te prostorije bez određene namjene u kojima će djeca moći kombinirati kreativne sadržaje.
Sve programe, radionice i aktivnosti koje će se provoditi u Dječjoj kući, zajednički osmišljavaju, organiziraju i provode četiri riječke kulturne ustanove Art-kino, Gradska knjižnica Rijeka, Gradsko kazalište lutaka Rijeka i Muzej moderne i suvremene umjetnosti.
Danas su ravnatelji ovih ustanova – Slobodanka Mišković, Niko Cvjetković, Magdalena Lupi Alvir i Branka Benčić – na različitim punktovima u kući uzvanicima pojasnili način rada s djecom koji će se u ovoj kući odvijati.
A osnovni princip rada riječke Dječje kuće jest sinergija i multidisciplinarnost, što znači da se sve ustanove isprepliću i povezuju ne samo u međusobnoj suradnji, nego i u programskim sadržajima u kojima lutkari pričaju priče iz knjiga koje se nalaze u dječjem knjižnom odjelu Stribor, ljubitelji knjiga ulaze u svijet 3D printanja… i sve tome slično. Jer kultura u Dječjoj kući nije samo sadržaj koji se gleda, sluša ili čita, ona je sadržaj koji djeca osmišljavaju, stvaraju, dijele i primaju.
Izgradnja kvarta kulture tj. obnova ovih zgrada industrijske baštine, najveće je ulaganje u kulturu od početka razdoblja samostalne Hrvatske. U velikom se dijelu ove obnove financiraju europskim sredstvima i to zahvaljujući dobro pripremljenim projektima na temelju kojih su Rijeci odobrena značajna bespovratna EU sredstva.