Zavirili smo danas u zgradu Palače šećerane, budući Muzej grada Rijeke, i ostali zadivljeni viđenim
Radovi na obnovi odvijaju se prema planu, snježnobijelo pročelje zgrade osvaja svojom ljepotom, a sada i unutrašnjost zgrade poprima sve veličanstveniji izgled.
Obnova Palače šećerane, jedne od zgrada budućeg Muzeja grada Rijeke u sklopu novoformiranog riječkog ART-kvarta, jedan je od kapitalnih zahvata u okviru projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture.
Podjetimo, cilj obnove Palače jest vjerno prikazivanje njenog nekadašnjeg stanja. Stoga se u radovima, vrijednim 44,5 milijuna kuna, koriste stari materijali, prvenstveno vapno, dok cijeli proces prati Konzervatorski odjel!
Palača izgrađena 1752. godine
Palača šećerane izgrađena je 1752. godine u neobaroknom stilu kao upravna zgrada poduzeća, a ne kao aristokratska palača, premda su na njenom drugom katu, tzv. „piano nobile“, živjeli njeni vlasnici.
Nakon njene primarne namjene za proizvodnju šećera koji je distribuiran društvenim elitama po cijeloj Austro-Ugarskoj monarhiji i značajne obnove zbog posljedica požara 1786. godine, ova je palača služila kao vojarna mađarske vojske, a polovicom 19. stoljeća otvorena je kao tvornica duhana.
Nakon Drugog svjetskog rata ondje se smješta Tvornica motora i traktora Rikard Benčić koja se zatvara 1995. godine.
Zgrada, zaštićena kao kulturno dobro,1970. godine, prostire se na unutrašnjih 1200 m2 na kojima će muzej s radom započeti u travnju 2020. godine.
Foto: Riportal.hr/Mateo Levak