IZLOŽBA UČENIČKIH PLAKATA

Grad Rijeka danas obilježava Dan zdravih gradova; Pripremljen niz događanja!

Dan zdravih gradova obilježava se 20. svibnja diljem Republike Hrvatske, kako bi se skrenula pažnja na projekt „Zdravi grad“ Svjetske zdravstvene organizacije te povezalo gradove i županije u sklopu Hrvatske mreže zdravih gradova.

Svake godine projekt „Rijeka – Zdravi grad“ uključuje se u obilježavanje, pa je tako i ove godine od strane Tematskih grupa projekta pripremljen niz događanja, u skladu sa svim epidemiološkim mjerama i preporukama.

Povodom Dana zdravih gradova i Svjetskog dana nepušenja, u organizaciji Nastavnog zavod za javno zdravstvo PGŽ, 11. svibnja na staklenim panoima na Korzu ispred Gradske vijećnice postavljena je izložba učeničkih plakata koji progovaraju o štetnosti pušenja i važnosti usvajanja zdravih životnih navika.

17. svibnja održano je predavanje „Rijeka – Zdravi grad: Zajedno do zdravlja“ namijenjeno studentima 1. godine Fizioterapije, Stručnog studija Fizioterapija, Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Predavanje je održao voditelj projekta „Rijeka – Zdravi grad“ Jadran Mandekić, s ciljem upoznavanja studenata s projektom lokalno i na međunarodnoj razini, te s mogućnostima uključivanja u rad.

18. svibnja u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održan je tematski okrugli stol na temu „Neovisno življenje osoba s invaliditetom“, tijekom kojeg su predstavnici prisutnih udruga predstavili svoje viđenje trenutnog stanja vezanog uz samostalan život osoba s invaliditetom na području grada Rijeke, te iznosili probleme, moguća rješenja i davali prijedloge za poboljšanja. Okrugli stol je organiziran u sklopu programa „Kroz život zajedno“, koji provodi Udruga osoba s mišićnom distrofijom PGŽ u partnerstvu s Gradom Rijekom.

27. i 28. svibnja održat će se međunarodna konferencija “Prevencijom do kulture nenasilja”, u organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Cilj konferencije je jačanje kapaciteta stručnjaka za kreiranje i provedbu preventivnih programa u zajednici usmjerenih na zaštitu djece i mladih od brojnih izazova i rizika u online okruženju. Konferencija je nastavak aktivnosti koje su započele interaktivnim izlaganjem i forumom „Zdravi grad: (N)e-nasilje“, koji je održan 2018. godine u Gradskoj vijećnici.

Svim navedenim aktivnostima cilj je skrenuti pažnju zajednice na važnost usvajanja zdravih životnih navika, te na spoznaju da se zajedničkim naporima grad može učiniti zdravijim i sretnijim mjestom za život.

Projekt „Zdravi grad“ dugoročni je međunarodni razvojni projekt kojemu je cilj promicati lokalne sveobuhvatne strategije za zdravlje i održivi razvoj te pozicionirati zdravlje pri vrhu dnevnog reda političkih čimbenika u europskim gradovima. Projekt je 1986. godine pokrenuo Regionalni ured za Europu Svjetske zdravstvene organizacije kako bi se osnažilo zanimanje za pozitivan koncept zdravlja u europskim gradovima te potaknula direktna suradnja među njima. Kroz projekt „Zdravi grad“ nastoji se poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te na taj način unaprijediti njihovo fizičko, duševno i socijalno blagostanje.

Grad Rijeka principe projekta „Zdravi grad“ slijedi još od 1990. godine, jedan je od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova, a od 1998. godine član je i Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije. Tijekom Konsenzus konferencije projekta, održane krajem 2017. godine, oko stotinjak okupljenih predstavnika relevantnih ustanova, udruga, komunalnih društava, gradskih poduzeća, odjela gradske uprave, kao i skupina građana odabrali su prioritete projekta za naredno razdoblje: Otvorenost prema potrebama osoba s invaliditetom, Potpora obitelji i mladima, Zdravo starenje, Cjelovita skrb o mentalnom zdravlju i Unapređenje kulture življenja, čuvanje javnog prostora te zaštita okoliša. Oko svakog od prioriteta okupljene su Tematske grupe čiji su članovi zajedničkim radom planiraju i provode brojne aktivnosti namijenjene povećanju razine zdravlja i blagostanja u zajednici.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari