SLOŽNI OKO RAZVOJA RIJEKE

Gradonačelnik Filipović i direktor Arulpragasam: Svjetska banka podržava projekt Rijeka Gateway i razvoj riječke luke

Ilustracija: Riportal

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović susreo se sa Jehanom Arulpragasamom, novim direktorom Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju.

Jehan Arulpragasam kao direktor Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju od protekle godine u ovim zemljama predstavlja Svjetsku banku te nadzire strateški, analitički, operativni i savjetodavni program Svjetske banke u obje zemlje. U Svjetskoj banci obnašao je nekoliko viših dužnosti, a posljednja mu je bila mjesto voditelja globalne prakse u području socijalne zaštite i radnih mjesta, kako u Istočnoj Aziji i na Pacifiku, tako i u Africi. Prije toga bio je savjetnik glavnog direktora Svjetske banke.

Na sastanku je bilo riječi o dosadašnjoj uspješnoj suradnji Grada Rijeke sa Svjetskom bankom, ali i o budućoj suradnji.

„Svjetska banka u Rijeci podržava velike projekte i htio sam se osobno uvjeriti kako se odvijaju – Rijeka Gateway i razvoj riječke luke ubrajaju se među naše najvažnije projekte u Hrvatskoj“, kazao je Arulpragasam.

Podsjetio je kako je Svjetska banka u Rijeci prisutna već dvadeset godina – uz stručnu i financijsku potporu Svjetske banke odvija se Rijeka Gateway projekt s ciljem podizanja konkurentnosti riječke luke, a Svjetska banka pružila je potporu i projektu zaštite izvorišta pitke vode kroz izgradnju kanalizacijskog sustava Grobinštine te uređenju Znanstveno-tehnologijskog parka u sklopu Kampusa Sveučilišta u Rijeci.

„Velika mi je čast što sam imao priliku razgovarati s gradonačelnikom. Htio sam čuti njegovu viziju i strategiju razvoja Rijeke, od nekih društvenih i socijalnih pitanja, pa sve do pokrenutog značajnog razvoja u području zelenih i digitalnih tehnologija. Grad Rijeka je lider u mnogim područjima u Hrvatskoj, a jedan od primjera dobre prakse je energetska učinkovitost. Dodatno, Rijeka je strateško transportno čvorište, i u budućnosti će postati sve važnija za prometnu povezanost Europe i u tom kontekstu Svjetska banka je spremna na davanje podrške Gradu Rijeci u daljnjem razvoju“, kazao je Arulpragasam.

Gradonačelnik Filipović zahvalio se na interesu Svjetske banke za razvoj Rijeke i projekte koji se odvijaju u našem gradu.

„Na susretu smo razgovarali o nizu tema – iako Svjetska banka uglavnom surađuje s državnom razinom, pratili su i Grad Rijeku u nekim našim razvojnim projektima. Sada su fokusirani na Rijeka Gateway projekt koji se polako, ali sigurno dovršava te tako cijela slika riječke luke i svega onoga na što je Rijeka orijentirana dobiva svoj završni ‘touch’ izgradnjom cestovne, lučke i željezničke infrastrukture. Svjetska banka prisutna je u svim tim projektima, kako kroz analitički pristup sagledavanja investicija tako i uključenošću u same investicije“, kazao je gradonačelnik Filipović.

Gradonačelnik Filipović je istaknuo kako je jedna od tema razgovora bila i energetska kriza koja pogađa cijelu Europu te se odražava i na Hrvatsku i Rijeku.

„Upravo u zgradi gradske uprave na Korzu 2008. godine postavljena je prva solarna elektrana na nekoj javnoj zgradi u Hrvatskoj, nakon toga uslijedili su mnogobrojni vrtići i škole, a planiramo na još 21 javni objekt postaviti fotonaponske ćelije, kako bi smanjili našu ovisnost, ne samo o fosilnim gorivima, nego i ogromnim cijenama električne energije“, kazao je gradonačelnik Filipović, dodajući kako je jedna od tema razgovora bila i financiranje projektne dokumentacije.

„Iznimno nam je drago da postoji interes Svjetske banke i međusobni dijalog postoji i nadam se da ćemo surađivati i u budućnosti“, kazao je gradonačelnik Filipović.

Susretu su prisustvovali i pročelnik Odjela za financije Grada Rijeke Ante Mađerić, stručnjak za projekte u Odjelu za upravljanje Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj Luka Bačić te konzultantica Svjetske banke u području energetskog sektora Stephanie E. Trpkov.

Iz naše mreže
Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari