INVENTIVNO I DOSTUPNO: Plesna predstava “Pokret Mislim Okret” zaintrigirala riječku publiku

Foto: Jasenko Rasol

Inventivan i suptilan, na mahove intiman i veoma prijateljski izvedbeni čin, postavlja pitanja, ali i daje odgovore kako promišljati tijelo u pokretu.

Hrvatski kulturni dom na Sušaku ugostio je izvedbu suvremenog plesa “Pokret Mislim Okret” Multimedijalne kolibe iz Zagreba. Izvedbom je otvoren specifičan i jedinstven program na riječkom lokalu naziva VISIONS, u organizaciji Six Martinis platforme, koji ima u cilju poticati publiku na komunikaciju i istraživanje širokog područja suvremenih izvedbenih praksi.

Inventivan i suptilan, na mahove intiman i veoma prijateljski izvedbeni čin, postavlja pitanja, ali i daje odgovore kako promišljati tijelo u pokretu.

Izvođačice Zrinka Užbinec, Sonja Pregrad i Zrinka Šimičić Mihanović publici otkrivaju što se to krije u pozadini plesa, propitujući uvjetovanje određene koreografske ili izvođačke odluke u trenutku njenog nastanka.

Uz učestalo, zavodljivo i protočno mijenjanje osjetilnih i fokalnih pozicija gledatelja, suptilno evociraju pitanje što u plesu ili pokretu prvo nastaje – misli kao pokret ili pokret tijela kao posljedica misli, artikulirajući misli u trenutku njihovog nastanka.

Istovremeno, pokušavaju osvjestiti na koji način one motiviraju, zaustavljaju i mijenjaju tijek kretanja ili trenutačne radnje unutar ili izvan izvedbe.

Publika kao sudionik

Neposredna blizina publike u odnosu na izvođačice, uz direktan i estetski čist izvedbeni koncept koji komunicira s gledateljem, publika akumulira i preispituje u odnosu na osobnu praksu pokreta.

Ovo osvještavanje produbljuje se u razgovoru koji je uslijedilo nakon izvedbe, vođenim od strane umjetnika i producenta programa VISIONS-a Antonija Kiselića Ledinskog. Publika u njemu aktivno participira, nadopunjavajući svojim angažmanom, kroz kritiku i refleksiju, osnovnu ideju koncepta izvedbe. Radoznalo i u prvi mah stidljivo postavljaju se pitanja povezana s izvođačkom praksom autorica, da bi se u danjem razgovoru publika osnažila i krenula dublje analizirati izvedbeno djelo interesirajući se može li se ova vrsta predstave koristiti i u psihoterapeutske svrhe …

Posebnost programa VISIONS je u njegovoj socijalnoj komponenti prema marginaliziranim društvenim skupinama – osobama s posebnim socijalnim statusom, nezaposlenima i beskućnicima kroz politiku besplatnih karata.

Tom pozitivnom odlukom, kultura postaje dostupna onima čije ekonomsko-socijalne pozicije to ne dopuštaju, pružajući spomenutim društvenim skupinama pristup suvremenoj umjetnosti i kulturi u vidu međugrađanske solidarnosti.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari