Predstavljen je program obilježavanja 15. obljetnice upisa “Istarske ljestvice” na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine i 20. godine stupanja na snagu Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine u RH čije će se središnje događanje, 36. Susret sopaca u organizaciji Udruge sopaca i kantura otoka Krka, održati u subotu, 21. rujna 2024. godine u Dobrinju.
O važnosti ovih jubileja na konferenciji za novinare u sjedištu Županije govorili su pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić, ravnatelj Ustanove Ivan Matetić Ronjgov Darko Čargonja, predsjednica Hrvatske glazbene unije PGŽ Nikolina Tomljanović, počasna predsjednica HGU PGŽ Jadranka Čubrić i predstavnici Udruge sopaca i kantura otoka Krka.
Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, tzv. Istarska ljestvica specifična je tradicijska glazba koja se do danas održala u Istri, Hrvatskom primorju i na otoku Krku i Cresu za čije je uvrštenje na UNESCO-vu listu 2009. godine zaslužna Udruga sopaca i kantura otoka Krka.
„Veliko nam je zadovoljstvo da možemo svjedočiti i potaknuti obilježavanje ovog jubileja. Na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine s našeg područja nalazi se pet vrlo značajnih događaja i tradicijskih običaja, a među njima je i „Istarska ljestvica“. Primorsko-goranska županija kroz svoje aktivnosti kontinuirano doprinosi zaštiti naše tradicije, kulture i povijesti, poglavito zaštićene kulturne baštine te smo tako 1994. godine osnovali ustanovu Ivan Matetić Ronjgov kojoj je upravo primarna djelatnost zaštita Istarske ljestvice, a posebno je zadovoljstvo da u PGŽ-u djeluje i niz udruga kojima je osnovni cilj očuvanje naše tradicije i kulture“, rekla je pročelnica.
Nikolina Tomljanović uputila je čestitke na značajnim obljetnicama istaknuvši kako smo svjedoci spajanja generacija jer se umijeće sviranja ovakvog specifičnog instrumenta prenosi s generacije na generaciju. Nadovezala se Jadranka Čubrić naglasivši da je dvoglasje tijesnih intervala izuzetno važan dio glazbene baštine našeg kraja i zemlje. To je baština iz koje se kasnije razvijala glazba i glazbeni pravci, to su naši temelj, zaključila je Čubrić.
Ravnatelj Čargonja osvrnuo se na Matetićevu ostavštinu rekavši kako je on 1925. postavio u notni sistem Istarsku ljestvicu te tako svijetu pokazao vrijednost i originalnost Istarske i Kvarnerske glazbe.
Klaudije Dunato, predsjednik Udruge i njezin tajnik, Darko Dujmović naveli su da je Udruga sopaca i kantura otoka Krka osnovana 1988. godine s ciljem okupljanja sopaca i zaljubljenika u domaći glazbeni izraz te njegova očuvanja i promicanja. Udruga ima od 100 do 150 članova te kontinuirano nastoje privući mlade da se okušaju u školama sopnje i kanta te tako prenose tradicijsku baštinu na buduće naraštaje.
Uvodno su sopci izveli svečanu mantinjadu, a pročelnici Šišić uručili prigodni dar, kopiju UNESCO povelje o zaštiti nematerijalne kulturne baštine.