O OBRAZOVANJU I ZAŠTITI OKOLIŠA

Iz stranke Možemo! Rijeka objavili o čemu će ovisiti njihova podrška prijedlogu proračuna PGŽ za 2025. godinu

Predstavnici Možemo! Rijeka javnosti predstavili svoju poziciju vezanu uz Prijedlog proračuna PGŽ za 2025. godinu

Tijekom aktualnog mandata županijske skupštine, dvoje predstavnika stranke svoju su podršku županijskom proračunu vezivali uz uvrštavanje nekih od svojih programskih ciljeva u financijski okvir proračuna.

Isti pristup primijenili su i ove godine.

„Ovo je posljednji proračun u ovom mandatnom razdoblju i, kao i dosad, pristupili smo mu pristupili smo mu s punim uvažavanjem njegove važnosti, kako financijske, tako i političke. Kroz pregovore s predstavnicima izvršne vlasti i amandmane nastojali smo uvrstiti ključne programske ciljeve koje smo predstavili biračima. Smatramo da je jedino ispravno i odgovorno pokušati opravdati povjerenje provođenjem onoga što smo obećali, čak i kada nismo u poziciji većine ili izvršne vlasti. Ne vidimo smisao u konstantnom oponiranju bez konkretnih prijedloga korisnih građanima, niti u stalnoj suzdržanosti prema tuđim inicijativama. Mi iz stranke Možemo! Stoga smo podržavali proračune i rebalanse, ali i amandmane kolega iz drugih političkih opcija kad su bili prihvatljivi, i prema našem sudu, korisni stanovnicima PGŽ-a, “ istaknula je Hana Paleka

U prethodnim proračunima, izravno ili neizravno, djelovanjem Možemo! osigurana su sredstva za niz inicijativa poput stipendiranja nadarenih učenika i studenata, organiziranog prijevoza onkoloških pacijenata, sufinanciranja smještaja za žene žrtve nasilja po napuštanju sigurnih kuća te poboljšanja prehrane u osnovnim školama, priopćili su iz Možemo!

„Rezultati koje smo postigli u ovom mandatu motiviraju nas za daljnji rad. Pokazali smo da se politika može voditi aktivno i odgovorno, čak i kada nismo dio izvršne vlasti. Vjerujemo da će nam građani na idućim izborima dati priliku za još snažniji angažman,“ dodala je Paleka.

Za županijski proračun 2025. godine, Možemo je predložio tri ključna amandmana iz područja obrazovanja i zaštite okoliša. Amandmani vezani uz obrazovanje usmjereni su na poboljšanje kvalitete prehrane učenika i unaprjeđenje infrastrukture gimnazija.

„U prijedlogu proračuna za 2025. godinu predviđena su sredstva za infrastrukturno opremanje osnovnih škola kuhinjama i blagovaonicama, kao i za nabavu namirnica, što pozdravljamo jer pokazuje da su predstavnici izvršne vlasti prepoznali važnost problema neadekvatne prehrane u osnovnim školama. Međutim, zanemarena je populacija srednjoškolaca,“ naglasio je Orjen Petković.

„Kvaliteta i sigurnost hrane u razvojnoj dobi ključni su za formiranje zdravih prehrambenih navika i odnosa prema zdravlju. No, škole koje provode srednjoškolske programe uopće nisu obuhvaćene programom osiguravanja prehrane učenika. Adolescenti, koji često putuju iz udaljenih mjesta, uglavnom se prehranjuju pekarskim proizvodima ili visokoprerađenim namirnicama, što može dugoročno narušiti njihovo zdravlje.. Loše prehrambene navike mogu dovesti do poremećaja u prehrani i uzrokovati trajne zdravstvene probleme u kasnijem životu,“ istaknuo je Petković.

Dodao je kako, s pedagoškog aspekta, pristupačnost kvalitetnih i nutricionistički odabranih namirnica u školama može pomoći u razvoju zdravih prehrambenih navika kod adolescenata. „Iznos od 300.000 eura dovoljan je za pokretanje pilot-projekta organizirane i zdravije prehrane u srednjim školama,“ zaključio je Petković.

Petković je, obrazlažući amandman kojim se financiraju pripreme za izgradnju nove zgrade gimnazije u Rijeci, naglasio važnost infrastrukture u obrazovanju gimnazijalaca. Dvije velike gimnazije s preko 1000 učenika rade dvosmjenski, dok se broj učenika u razredu povećava, a gimnazijski programi se pokreću u školama koje ih nisu dosad provodile.

„Strategija ministarstva predviđa povećanje učenika u gimnazijama i jednosmjenski rad škola. Također, gotovo je nemoguće kvalitetno provoditi programe dodatne nastave i vannastavne aktivnosti,“ upozorio je Petković dodajući kako ovim amandmanom Možemo! želi pokrenuti projekt izgradnje nove gimnazijske zgrade s mrtve točke.

„Treći amandman proizlazi iz potrebe koju smo više puta naglašavali, ali ju zakonodavac nije prepoznao i time je propustio omogućiti stanovnicima primorskih krajeva RH stvarni i stalni uvid u stanje mora, prije svega u eventualno kemijsko zagađenje. Nadzor nad stanem mora provodi se uzorkovanjem mora po prijavljenom incidentu. Naravno da to nije dovoljno, osim slučajeva poznatih javnosti o kojima se raspravljalo tijekom skupštinskih sjednica, u prostoru Kostrene, postoje indicije o nizu manjih slučajeva zagađenja u Omišlju, Bakru i Rijeci.

Kako je provođenje kemijskih analiza mora sporadično, i primarno vezano uz prostore plaža, dok se potencijalni izvori zagađenja morske vode ne nadziru u kontinuitetu, za razliku od stalnog monitoringa zraka ovim amandmanom želi se osigurati sredstva za izradu studije lokacija na kojima bi se postavile plutače za uzorkovanje mora, te za stalnu analizu prisustva osnovnih grupa zagađivala, prije svega teških metala i ugljikovodika. Predviđeni iznos dovoljan je za izradu studije, kao i za nabavu specijaliziranih plutača, dok su iznosi u projekcijama za 2026. i 2027. godinu potrebni za osiguranje nesmetanog rada nabavljene opreme. Prikupljeni rezultati osigurali bi podlogu za trenutnu reakciju nadležnih službi, koja kod manjih incidenata često izostane. Stoga oni i nisu uneseni u službene očevidnike, zbog čega zagađivači nisu sankcionirani.“, zaključio je Petković.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari