DONOSIMO RASPORED ODRŽAVANJA

Kraljevički ronioci i volonteri u subotu čiste podmorje i obalu Tihog kanala – pridružite se!

Klub podvodnih aktivnosti Adria iz Kraljevice uz domaćina, Ribarski športski klub Jastog Šmrika, ove subote, 20. rujna 2025. organizira ekološku akciju čišćenja podmorja i obale Tihog kanala. 

Ova ekološka akcija provodi se u sklopu projekta ”Kartiranje morskog otpada i procjena stanja okoliša u Tihom kanalu” provedbom kojeg su kraljevički ronioci izradili plan uklanjanja otpada iz podmorja i s obale kanala. Projekt se provodi od ožujka ove godine uz potporu tvrtke Jadranski naftovod d.d. Provedbom i radom na projektu educirana je nova generacija ronioca, a klupska je oprema obnovljena. 

U subotnjoj akciji naglasak će biti na čišćenje podmorja lučica Črišnjeva i Dumboka te područja oko rta Vošćica na krčkoj strani kanala. Roneći od ožujka ove godine u sklopu provedbe projekta, upravo u tim zonama detektirano je najviše morskog otpada različitog podrijetla, koji će se ovom akcijom nastojati izvaditi i zbrinuti. 

Nezaobilazni dio ove akcije je i edukativni program kako za mlađe ronioce tako i za volontere kojima će starije i iskusnije kolege prenijeti znanja o ronjenju i specifičnoj opremi. Dio otpada koji se ne uspije izvaditi dokumentirat će se i izvaditi u nekoj od idućih akcija.

Sudjelovanje u ovoj ekološkoj akciji do ovog trenutka potvrdilo je više od 70 ronioca i volontera iz više udruga i klubova. Akcija se provodi pod pokroviteljstvom Grada Kraljevice i Županijske lučke uprave Bakar-Kraljevica-Kostrena te uz potporu brojnih sponzora.

Raspored održavanja eko akcije:

08,30 – 09,00 sati – okupljanje u lučici Črišnjeva

09,00 – 09,30 sati – početak akcije, pozdravne riječi, prijave, brifing

09,30 – 10,00 sati – oblačenje, odlazak na lokacije čišćenja

09,30 – 12,00 sati – čišćenje, izvlačenje otpada

12,00 – 14,00 sati ručak i druženje sudionika

Akcija se održava od 08,30 do 14,00 sati, a organizatori i sudionici akcije bit će dostupni za izjave od 09,00 do 10,00 sati u lučici Črišnjeva, koja će biti centralno mjesto održavanja eko akcije.

Iz naše mreže
Preporučeno