LIGA PROTIV RAKA

Najavljen 18. dan mimoza u PGŽ: ‘Rak vrata maternice se može spriječiti’

Rak vrata maternice bolest je koja se može preduhitriti i unaprijed spriječiti cijepljenjem, odnosno ginekološkim pregledom jednostavno otkriti u ranom stadiju. Redoviti ginekološki pregledi su iznimno važni za očuvanje zdravlja i otkriće bolesti, rečeno je na današnjem predstavljanju programa 18. dana mimoza na području Primorsko-goranske županije.

Pročelnica UO za zdravstvo Vesna Čavar uvodno je istaknula Ligu protiv raka PGŽ kao glavnog nositelja promotivnih aktivnosti vezanih uz Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice i Europski tjedan prevencije raka vrata maternice.

„Županija financira programe našeg Nastavnog zavoda koji provodi edukaciju, aktivnosti promocije zdravlja, prevencije bolesti, a ovo je jedna od bolesti koja je preventabilna gotovo 100 %. Ako se na vrijeme educiramo, naučimo naše djevojčice, zatim djevojke i kasnije sve žene da je veoma važno brinuti o svom zdravlju, da je veoma važno ići redovito na preventivne preglede kod ginekologa jer postoje testovi, postoje načini da se utvrdi zdravstveno stanje i da se spriječi pojava karcinoma. Ja mislim da zaista od ovog karcinoma niti jedna žena ne bi smjela umrijeti. Osvješćivanje javnosti, promocija, učenje i briga o svom zdravlju, kao i zdrav način života, što uključuje i prehranu i kretanje, to je značajno za očuvanje sveukupnog ženskog zdravlja, odnosno cijele naše populacije“, rekla je pročelnica Čavar na što se nadovezala pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i unapređenje života Grada Rijeke Karla Mušković.

„Grad Rijeka kao i Primorsko-goranska, sufinancira niz programa i projekata, ne samo udruga nego i ustanova koje za cilj imaju promociju zdravlja, promociju zdravih stilova života i prevenciju bolesti. Ovdje smo već 18. put s Ligom protiv raka PGŽ tako da na neki način nastavljamo s edukacijom svih naših građana jer se rak vrata maternice može izbjeći u potpunosti“, istaknula je pročelnica.

Predsjednica Lige protiv raka PGŽ Ira Pavlović-Ružić pozvala je sve građane da se odazovu akciji kojom se nastoji educirati žene i njihove partnere o važnosti preventivnih pregleda, cijepljenju i brizi za vlastito zdravlje koja će se održati na nekoliko lokacija na području županije. U tu svrhu će se u na štandovima Lige građanima dijeliti edukativni materijali i pružati individualni stručni savjeti.

„Naša liga na ovom području u subotu, 25. u Rijeci, Opatiji, Lovranu, Matuljima, Crikvenici, Delnicama, Malom Lošinju, Omišlju, Njivicama, Rabu ima svoju akciju. U Rijeci će se akcija održati na Korzu, od 9 do 13 sati, u ostalim gradovima na najfrekventnijim punktovima u kojoj sudjeluju volonteri Lige, NZZJZ i Crvenog križa, stručno osoblje, predstavnici Županije i JLS-ova, članovi klubova liječenih bolesnica te klubovi umirovljenika“, istaknula je Pavlović-Ružić. Za grančice mimoze – simbol ove akcije – građani mogu donirati svoje dobrovoljne priloge namijenjene redovnom radu Lige protiv raka PGŽ i njenih klubova bolesnika.

Iva Sorta Bilajac-Turina iz Odjela školske medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Županije istaknula je kako se u prosjeku dijagnosticira 300 slučajeva raka vrata maternice godišnje te nastavila kako su te brojke prevelike s obzirom na to da postoji direktna uzročno-posljedična veza između infekcije i razvoja bolesti koja se kako kaže, pojavljuje sve više kod mlađih dobnih skupina.

Svjetska zdravstvena organizacija, prepoznavši to kao važan globalni prioritet, 2020. godine pokrenula je globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice koja počiva na dvije krovne ideje –cijepljenje djece i redoviti preventivni ginekološki pregledi. „Smatra se da bi danas svaka žena trebala minimalno jednom u tri godine napraviti preventivni ginekološki pregled koji uključuje tzv. PAPA test, a minimalno unutar pet godina napraviti test na HPV“, istaknula je Bilajac-Turina.

Nataša Dragaš-Zubalj, voditeljica Odjela školske i adolescentne medicine i zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ istaknula je važnost cijepljenja pripadnika oba spola, pri čemu je naglasila da se u Primorsko-goranskoj županiji koristi cjepivo koje pruža veću zaštitu od zaraze.

„Radi se o izuzetno sigurnom cjepivu s kojim smo u našoj županiji krenuli vrlo rano 2008. godine, tada s 4-valentnim cjepivom, danas imamo 9-valentno cjepivo koje pokriva veći broj tipova HPV-a. Mi smo jedna od rijetkih zemalja koja pruža zaštitu za oba spola što je stvarno važno, iako govorimo o karcinomu cerviksa, karcinomu stidnice, rodnice, postoji niz drugih vrsta karcinoma koje ne pogađaju isključivo samo ženski spol, nego i muški spol.“

Cjepivo je registrirano za dob od 9 do 25 godina kojim su se prvotno cijepili učenici osmih razreda, dok najnoviji program imunizacije nosi preporuku da se cijepe učenici i učenice petih razreda osnovne škole.

„To je izuzetno dobro zato što imunogenost u tako maloj dobi je puno bolja nego kasnije. Osim toga, cjepivo do 15 godine života dajemo u svega dvije doze, s razmakom od 6 mjeseci. I velike su šanse da dijete nije stupilo u nekakav kontakt koji bi bio rizičan s obzirom na to da se bolest prenosi spolnim putem, ali isto tako bliskim kontaktom kože na kožu“, rekla je Dragaš-Zubalj istaknuvši kako je procijepljenost učenika iz kohorte osmaša u našoj županiji između 40-45%, oko 60% djevojaka i 40% mladića.

„Bilježimo sve veći interes srednjoškolaca i studenata, pogotovo onih koji su punoljetni što naravno podržavamo. Ako netko ima već HPV, najvjerojatnije nije zaražen sa svih 9 tipova i u tom slučaju cjepivo ne služi u svrhu liječenja, ali ga može zaštiti od ostalih tipova i također se njima preporuča cijepljenje“, zaključila je.

Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari