
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Udruga žena operiranih dojki – Nada obilježili su Dan narcisa javnozdravstvenom tribinom “Pružam ti ruku – zajedno je lakše“ u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.
Sudjelovali su predavači iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, Medicinskog fakulteta i Kliničkog bolničkog centra Rijeka, Udruge Nada uz podršku suorganizatora Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.
Govorilo se o prevenciji, ranom prepoznavanju raka dojke, liječenju te neizmjerno važnoj podršci oboljelima od raka dojke.
“Ovu tribinu organizirali smo upravo kako bismo istaknuli što znači biti odgovoran za svoje zdravlje, što se podrazumijeva pod mjere prevencije te što je današnja medicina donijela vezano uz terapijske mjere liječenja ove bolesti. Biti odgovoran za svoje zdravlje, vezano uz prevenciju raka dojke, znači redovito provoditi preventabilne sistematske preglede”, istaknula je prim. Helena Glibotić Kresina, dr. med., koja je ispred Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ održala predavanje pod nazivom “Snaga prevencije”.
Podizanje svjesnosti o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke izrazito je važno
Podizanje svjesnosti o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke izrazito je važno zbog toga što je rak dojke bolest koja pogađa žene i muškarce, a podatci iz Hrvatske i Primorsko-goranske županije nalažu kako žene pogađa više nego bilo koji drugi oblik karcinoma. Rak dojke u Hrvatskoj prijeti svakoj 11. ženi, a sa starenjem populacije čak i svakoj 10. ženi. Također, u Primorsko-goranskoj županiji, uz karcinom debelog crijeva i pluća, karcinom dojke je najčešći uzrok smrtnosti od karcinoma. Ako se dijagnosticira u ranom stadiju šansa izlječenja iznosi 90 %, dok postotak petogodišnjeg preživljenja iznosi čak 97 %.

Javna tribina za Dan narcisa“Rano prepoznavanje simptoma može spasiti život, a rano otkrivanje znači i veću šansu za izlječenje. Prevencija uključuje zdrav način života i redovite preglede. Provođenjem samopregleda jednom mjesečno, počevši već sa 17 godina, odlaskom na redovite ultrazvučne preglede nakon navršene 20. godine života i redovite dvogodišnje mamografske preglede nakon navršene 40. godine života te uključenjem u Nacionalni program ranog otkrivanja dojke nakon navršene 50. godine života, nastanak ove bolesti može se uvelike spriječiti, odnosno promjena na dojkama može se otkriti u onoj fazi kada liječenje može dati najviše”, istaknula je tijekom predavanja Helena Glibotić Kresina.
Samopregled je jednostavan i važan
Koliko je samopregled jednostavan i važan istaknula je prim. Svjetlana Gašparović Babić, dr.med., NZZJZ PGŽ, predavanjem “Samopregledom do zdravlja dojki”.
Provođenje samopregleda dojki ne podrazumijeva isključenje kliničkog pregleda ili mamografije te je on samo prvi korak procesa prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Simptomi su brojni te pri samopregledu treba obratiti pozornost na pojave kao što su povećana masa u dojci, uvlačenje kože na bilo kojem području dojke, ranice na koži, crvenilo, iscjedak iz bradavice, uvučena bradavica, promjena oblika ili veličine bradavice te novonastale naglašene vene na grudima.
“Najvažnije je zapamtiti da pregledi moraju biti redovni. Bilo koju promjenu treba prijaviti liječniku, iako svaka nije nužno maligna”, istaknula je Svjetlana Gašparović Babić.
Županijska koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke Ines Vrljić, mag. admin. publ., iz NZZJZ PGŽ, iznijela je rezultate programa koji je pokrenut upravo u Primorsko-goranskoj županiji, dvije godine prije no što ga je Vlada Republike Hrvatske dignula na nacionalnu razinu. Odaziv u 8. ciklusu koji se privodi kraju iznosi 63 % te je najveći odaziv do sada.
Sljedeći, 9. ciklus, koji započinje 24. ožujka, donosi promjenu. Do sada su se u sklopu programa svake dvije godine na mamografski pregled pozivale žene dobne skupine od 50 do 69 godina, no sada se ta granica pomiče na dobnu skupinu od 49 do 70 godina.
Poticaj obiteljskih liječnika
Žene koje se nisu odazvale pozivu Nacionalnog programa prevencije raka dojke, na uključivanje ili ponovno uključivanje potiču i obiteljski liječnici.
Uz motivaciju pacijentica na uključivanje u program, primarna prevencija, procjena cjeloživotnog rizika obolijevanja od raka dojke, skrb o ženama koje su dobno izvan Nacionalnog programa prevencije raka dojke, detekcija žena koje treba uputiti na genetsko savjetovanje zbog sumnje na nasljedni rak dojke ili jajnika te kontinuirana skrb o ženama oboljelim od raka i njihovim obiteljima samo neke su od uloga obiteljskog liječnika koje je predavačica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Jadranka Šoić Karuza, dr. med., istaknula u predavanju “Uloga obiteljskog liječnika u motivaciji žena na uključivanje u preventivne preglede za rano otkrivanje raka dojke”.
Izv. prof. dr. sc. Franjo Lovasić, dr. med., ispred KBC-a Rijeka održao je predavanje “Uloga kirurga u suvremenom liječenju raka dojke” koji je dao kronološki pregled invazivnog raka dojke te istaknuo dva moguća pristupa kirurškog liječenja raka dojke, tj. radikalno i poštedno kirurško liječenje.
“Poštedna kirurgija raka dojke danas je najčešći kirurški način liječenja raka dojke s odličnom prognozom, brzim oporavkom i odličnom kvalitetom života. Kod agresivnije biologije tumora promjera većeg od 2 cm i ili kod zahvaćenih limfnih čvorova pazuha preporučuje se sistemska onkološka terapija prije operacije čime se postiže veći postotak poštednih operacija dojke i pazuha uz manje komplikacija i bolje preživljenje”, kazao je Franjo Lovasić.
Ivana Lohinski Babić podijelila svoju životnu priču
Tribinu je zaključila predsjednica Udruge žena operiranih dojki – Nada, Ivana Lohinski Babić koja je podijelila svoju životnu priču “Nova ja – moja životna priča”.
“Iako je karcinom fizički iscrpljujuć, prava bitka odvija se u umu. Želim vas potaknuti da nikada ne odustajete jer čak i u najtežim trenutcima možemo ostati povezani sa sobom. Unutrašnjom snagom i željom za životom, kroz svaki izazov i dijagnozu pronalazila sam način kako da budem svoja, kako da ne zaboravim tko sam i što želim biti. Ne zaboravimo, nova ja uvijek je moguća bez obzira na okolnosti života jer prava snaga leži u tome kako se nosimo s izazovima života i u najvećim nedaćama možemo pronaći novu snagu, novu svrhu i novu sebe”, zaključila je Ivana Lohinski Babić te pozvala sve na Korzo u petak, 21. ožujka, i u subotu, 22. ožujka na obilježavanje Dana narcisa.