NETRA BOGATI (41)

Nepalac vozi Riječane: “Volim ovaj posao i zasad sam zadovoljan”

Screenshot HRT

Poslodavci u Hrvatskoj u posljednje se vrijeme suočavaju s najvećom zaprekom – nedostatkom radne snage

U Hrvatskoj je sve starije stanovništvo, a dobar dio radnoaktivnih zaposlio se izvan Hrvatske pa poslodavci sve više zapošljavaju strane radnike iz susjednih , ali i dalekih zemalja. Najviše radnih dozvola izdano je u području industrije i graditeljstva, turizma, prometa i trgovine, donosi Dnevnik HRT-a.

Među vozačima jednog od vodećih autobusnih prijevoznika u Hrvatskoj odnedavno je i 41-godišnji Netra Bogati. Otac dvoje malodobne djece u Rijeku je stigao u srpnju iz dalekog Nepala.

  • Mnogo mladih ljudi napušta našu zemlju u potrazi za boljim poslom. Oduvijek sam želio doći u Europu. Preko agencije u Nepalu saznao sam da ovaj prijevoznik traži vozače, pa sam odlučio doći u Hrvatsku. Volim ovaj posao i zasad sam zadovoljan, kaže Netra.

Zbog nedostatka radne snage vozači se traže ne samo u susjednim nego i u dalekim zemljama.

  • Nedostatak je velik i pokušavamo na sve načine nadomjestiti radnu snagu, kaže Dean Ilijić, rukovoditelj PJ Arriva za PGŽ.
  • Sada imamo desetak posto strane radne snage. Imamo tu radnika iz BiH, Srbije, Nepala, Filipina, dodaje.

Posljednjih godina broj izdanih radnih dozvola za strance porastao je više od pet puta – ističu u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

  • Ukupno je izdano 147 tisuća radnih dozvola na razini cijele Hrvatske do 31. listopada ove godine. Najveći broj radnih dozvola, skoro 40 posto, izdano je industriji i graditeljstvu, nakon toga slijedi ugostiteljstvo i turizam te proizvodne industrije, promet, veze i trgovina, kaže Maša Smokrović, predsjednica regionalnog ureda HUP-a, Rijeka.

Većina dozvola odnosi se na radnike s nižom i srednjom stručnom spremom. Za visokoobrazovanu radnu snagu i regulirane profesije poput zdravstvenih postupak je složeniji, posebno za osobe iz trećih zemalja.

  • Postupak je kompliciraniji jer su ti radnici iz trećih zemalja završili obrazovanje sukladno svojim zakonskim regulativama, a postupak priznavanja njihove kvalifikacije u EU je dugotrajan i neizvjestan jer oni prolaze postupak licenciranja, kaže Smokrović.

U HUP-u procjenjuju da će iduće godine nedostajati oko 200 tisuća radnika. Očekuje se da će uz angažman studenata rasti i broj zaposlenih umirovljenika te stranih radnika, pišu Vijesti.hrt.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari