Podjelom informativnih letaka za građane na Korzu te tematskim predavanjima u Gradskoj vijećnici, u Rijeci je obilježen 21. rujna, Svjetski dan Alzheimerove bolesti te po prvi put rujan kao mjesec svjesnosti o distoniji.
Prigodnim riječima okupljenima u vijećnici obratili su se pročelnica Odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije prof. dr. Đulija Malatestinić, zamjenik gradonačelnika Rijeke prof. dr. Goran Palčevski i ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić, naglasivši da je riječ o bolestima koje ne zahvaćaju samo oboljele nego i njihovo okruženje, prije svega obitelji.
Zanimljiva predavanja o novostima u liječenju Alzheimerove bolesti, distoniji i psihološkoj potpori u nošenju s teškim bolestima predstavili su doc. dr. Vladimira Vuletić predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka, dr. Valentino Rački s Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka i prof. Ines Torić sa Zavoda za kliničku psihologiju KBC-a Rijeka.
Alzheimerova bolest najčešća je demencija te predstavlja pandemiju današnjice. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da u svijetu živi preko 50 milijuna osoba s demencijom i prosječno je svake godine preko 10 milijuna novooboljelih. Distonija je neurološki poremećaj kretanja koji ljudima otežava kontrolu mišića. Ova bolest može uzrokovati abnormalno uvijanje ili položaje u dijelovima tijela s grčevima ili podrhtavanjem. Distonija može zahvatiti gotovo sve dijelove tijela.
Rujan je mjesec svjesnosti o distoniji, bolesti koja nije dovoljno prepoznata, zbog čega po prvi put u Hrvatskoj KBC Rijeka želi obilježiti mjesec svjesnosti o distoniji. Distonija je relativno rijetka bolest koja u Hrvatskoj nema ni registar ni udrugu, nego se oboljeli od ove bolesti obično priključuju Udruzi Parkinson i mi.
Svjetski dan Alzheimerove bolesti i mjesec svjesnosti o distoniji, Primorsko-goranska županija obilježila je u suradnji s organizatorima Klinikom za neurologiju KBC-a Rijeka i Gradom Rijeka.