U Gradu Rijeci upriličen je prijem za učenike i nastavnike OŠ Pehlin te osnovnih škola iz Ljubljane i Beograda, koji surađuju na Erasmus+ projektu „Stare igre za novo vrijeme“.
Projekt „Stare igre za novo vrijeme“ bavi se zaboravljenim igrama koje bi trebale potaknuti učenike na zdravo prosocijalno druženje u prirodi te im na taj način pokušati odvratiti pažnju od prekomjernog korištenja digitalnih tehnologija.
Pored OŠ Pelin, u projekt su uključene OŠ Riharda Jakopiča iz Ljubljane te OŠ „Jovan Sterija Popović“ iz Beograda.
Dobrodošlicu u prostore gradske uprave učenicima i njihovim nastavnicima poželjela je pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Iva Erceg.
„Izuzetno sam ponosna što je osnovna škola Pehlin jedan od sudionika međunarodnog Erasmus+ projekta. Upravo ovakva vrsta razmjene i susreta, koja uključuje razmjenu iskustava svih sudionika, zasigurno doprinosi napretku i razvoju naših najmlađih, najbistrijih umova – onih koji će nositi naše nasljeđe i našu budućnost“, poručila je pročelnica Erceg.
Ravnatelj OŠ Pehlin Mate Verović je naglasio važnost suradnje triju škola, kroz koju se promiču vrijednosti tolerancije te međusobnog razumijevanja i uvažavanja.
„Vjerujem da će iskustva stečena kroz suradnju na ovom zajedničkom projektu učenici imati priliku primijeniti u budućnosti, spoznati koliko život može biti bogat i raznolik. Zahvalio bih svima koji doprinose realizaciji ovog projekta, posebno učenicima koji su u projekt uložili entuzijazam, želju za znanjem i sklapanjem novih prijateljstava“, kazao je ravnatelj.
Tijekom godinu i pol trajanja projekta partnerske škole provest će niz kreativnih, inovativnih i zabavnih aktivnosti, a učenici od 1. do 6. razreda istraživat će tradicijske igre, izrađivati nove ili prenamijeniti stare rekvizite za igre.
Prvi susret partnerskih škola održao se u rujnu u Ljubljani, gradu prijatelju Rijeke, gdje su se učenici susreli i s gradonačelnikom Zoranom Jankovićem, a tijekom ovog tjedna OŠ Pehlin ugošćuje učenike iz Ljubljane i Beograda. Riječki susret bit će iskorišten za izradu digitalne knjige s opisom igara, dok će se završnica projekta kroz turnire u igrama održati iduće godine u Beogradu.
Učenici iz Rijeke, Ljubljane i Beograda, osim što će izrađivati digitalnu knjigu, tijekom ovog će tjedna upoznati kulturu i povijest primorsko-goranskog kraja. Već su posjetili centar Rijeke, Dječju kuću i Trsat, a u planu je i posjet Kući halubajskega zvončara, obilazak otoka Krka te upoznavanje tradicije i gastronomije.
Aktivnosti projekta mogu se pratiti na društvenim mrežama Facebook i Instagram.